Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ošetřovatelky v domovech si stěžují, že mají moc práce. Když přijdu, sedí s kávou a nohama nahoře

Foto: Pixabay

Každý víkend jezdím za svou babičkou do domova seniorů na Moravě. Je tam už druhým rokem, protože kvůli zdravotním problémům nemůže chodit. A to, co tam pravidelně vídám, mi trhá srdce.

Článek

Každý víkend jezdím 100 kilometrů za svou babičkou do domova seniorů na Moravě. Je tam už druhým rokem, protože po zlomenině kyčle přestala chodit. A to, co tam pravidelně vídám, mi trhá srdce a štve zároveň. Babička byla celý život aktivní žena. Pracovala jako učitelka, po odchodu do důchodu se starala o zahrádku, pekla nejlepší buchty v okolí a její svíčková byla vyhlášená v celé rodině. Teď sedí celé dny u okna na vozíku a prosí aspoň o základní péči.

Když přijdu na oddělení, první, co vidím, jsou sestřičky v kanceláři. Nohy na stole, v ruce kafe z automatu a mobil, dveře lehce přivřené, aby to jako nebylo moc vidět. Směna jako z nějakého béčkového filmu - jen ta péče o seniory tam nějak chybí. „Víš, děvenko,“ říká mi babička pokaždé se slzami v očích, „když jsem sem přišla, ještě jsem dokázala stát u chodítka. Sestřičky slibovaly, že budeme cvičit každý den.“ Teď už ani to chodítko nezvládne - jediný pohyb, který za celý den udělá, je přesun z postele na vozík.

Minulý týden jsem přišla a našla babičku v mokré plence. „Už od rána prosím o převlečení,“ šeptala mi stydlivě. Když jsem šla za sestřičkami, seděly v kanceláři a řešily, kam pojedou na dovolenou. „Víte, máme toho moc, musíme dělat dokumentaci,“ odbyla mě jedna z nich, aniž by zvedla oči od telefonu. V domově mají přitom krásnou rehabilitační místnost. Nové přístroje, pomůcky, všechno. Jenže prázdnou.

„Rehabilitační sestra má dovolenou,“ vysvětlují mi už třetí měsíc. Ta dovolená musí být opravdu rekordně dlouhá. A není to jen babička. Paní Marie odvedle celý den volá sestřičky, že potřebuje na záchod. Odpověď? „Máte přece pleny, tak to udělejte do plenky.“ Nejhorší jsou večery a víkendy. To je na celé patro jedna sestřička a jedna pečovatelka. Ale když vidím, jak ta jedna sestřička tráví večer sledováním seriálů v kanceláři, říkám si, že problém není v počtu personálu.

Platíme 18 tisíc měsíčně za péči. Za to, že babička sedí celé dny sama v pokoji, bez pohybu, bez aktivit, často i bez základní hygieny. Když na to upozorním, dostanu univerzální odpověď: „Víte, jaké jsou dnes platy? Nemůžeme sehnat kvalifikovaný personál.“Babička mi včera řekla něco, co mě zasáhlo přímo do srdce: „Víš, já už ani nechci nikoho obtěžovat. Když vidím, jak se tváří, když něco potřebuju, radši mlčím.“ A to je přesně to, co mě děsí nejvíc - že naši senioři rezignovali na důstojný život.

Přitom by stačilo tak málo. Půlhodinka cvičení denně. Pravidelná hygiena. Občasná procházka v zahradě. Vlídné slovo místo otráveného pohledu. Je to opravdu tak moc?Když odcházím, vidím babičku, jak se dívá z okna. Dřív vyhlížela moje návštěvy s úsměvem, teď v jejích očích vidím jen smutek a rezignaci. A sestřičky? Ty sedí dál v kanceláři, nohy na stole, káva v ruce, telefon u ucha.

Možná si říkáte, že přeháním. Že to není všude takové. Možná máte pravdu. Ale dokud budu každý víkend vídat ty samé scény - nohy na stole, káva v ruce a babička, která marně prosí o trochu pozornosti - budu o tom mluvit. Protože tohle není důstojné stáří, tohle je čekárna na smrt. A víte, co je na tom nejsmutnější? Že jednou možná budeme na jejich místě. A pak si vzpomeneme, jak jsme mlčeli, když jsme měli křičet.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz