Hlavní obsah

Státní vyznamenání 2023: Zeman nepřijel, Fiala byl bez manželky a Klaus si sedal, kdy neměl

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain
28. 10. 21:11

28. října si Česká republika připomíná Den vzniku samostatného československého státu. I tento rok se konalo předávání státních vyznamenání. Této akce se zúčastnilo mnoho vážených hostů, kteří se přišli spíše zviditelnit.

Článek

Fraška jako každý rok

Každý rok se jedná o stejnou akci. Jiná tento rok bude v tom, že medaile za zásluhy a vyznamenání bude předávat poprvé nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel. Jak se shodlo několik diskutujících na sociální síti, jedná se o frašku, která se každoročně opakuje. Mnoho zapomenutých tváří, které jsou po celý rok uložené v archivu, se na této akci objeví jen proto, aby se trochu zviditelnili a neupadli do celkového zapomnění.

Diskutující na sociálních sítích se shodují na tom, že se až podivují nad tím, kolik lidí se této akce neustále dokola účastní. „Proč to vlastně každý rok děláme, když o to nikdo nestojí? Ti, co se nechali vyznamenat, to dělají jen pro své zviditelnění. A to i ti, kteří tam přišli a akce se zúčastnili.“ Celá akce začala vzpomínkovým proslovem prezidenta Petra Pavla, kterého doprovodila jeho žena Eva. Ta v červených společenských šatech vypadala naprosto úchvatně. Prezident Pavel zavzpomínal na doby, kdy naší zemi zmítala moc fašismu a potýkali jsme se s velkými problémy. Podle prezidenta Pavla jsme silná republika, která má ve světě dobré postavení a jistotu.

Zeman nepřijel

Co však některé zarazilo, byla absence bývalého prezidenta Miloše Zemana a jeho choti Ivany. Bývalý prezident České republiky prohlásil, že se této akce nezúčastní ze zcela osobních a taktických důvodů. Když se mě ptali na nového prezidenta, řekl jsem, že dobře o něm mluvit nemohu a špatně o něm mluvit nechci, prozradil Miloš Zeman ve svém rozhovoru. Mnoho odpůrců tak začalo ihned srovnávat proslov a vystupování současného prezidenta s tím minulým a také to, jaká atmosféra panovala minulý a současný rok.

Václav Klaus se ztrapnil před celým národem

Trapas ihned na začátku ceremoniálu se podařil bývalému prezidentovi České republiky Václavu Klausovi. Ten dorazil v doprovodu své ženy Livie a ihned po svém příchodu se posadil na svou židli. To byl však trapas, protože si v ten moment nikdo sedat neměl. Bývalý prezident si to ihned uvědomil a urychleně se zvedl a postavil se do pozoru. Bystrým očím sledujících to ale neuniklo.

Premiér Fiala dorazil bez manželky

Co dalšího sledujícím neuniklo, byl osamocený premiér Petr Fiala. Ten se slavnostního předávání státních vyznamenání zúčastnil sám, bez doprovodu své manželky. Proto diskutující začali přemýšlet o tom, proč se jeho žena této akce nezúčastnila. Každý, který na tuto akci přišel, měl po svém boku doprovod. Premiér však přišel sám. Po jeho boku tak alespoň usedla bývalá první dáma Dagmar Havlová, která znovu rozzářila celý tento společenský moment. „Proč přišel premiér sám, vždyť to nevypadá vůbec dobře. Každý si toho všimne, a to mu muselo být jasné,“ napsal jeden diskutující na sociální síti Facebook.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz