Článek
Nejvyšší soud USA potvrdil platnost zákona, podle nějž musí čínská společnost ByteDance buď prodat americké entitě organizaci provozující platformu v USA, nebo sociální síť v USA vypnout.
Provozovatel TikTok se - absurdně -dovolával prvního dodatku americké ústavy a ochrany svobody slova. Podle nepotvrzených informací se provozovatel TikToku údajně chystá síť v USA vypnout. Objevily se ale i spekulace o tom, že by provozovatelem TikToku v USA byl Elon Musk.
Jde o potvrzení precedenčního rozhodnutí americké legislativy (precedenční globálně), v němž je kybernetická bezpečnost jako veřejný zájem jednoznačně postavena nad zájmy digitálního businessu. Jde zejména o důvodné podezření, že obsah a sběr dat podléhají kontrole a rozhodování nedemokratické čínské vlády, která drží v ByteDance tzv. zlatou akcii a tedy přímou účast ve vedení. Čínští komunisté si tak zaručují dohled nad klíčovými oblastmi ekonomiky a možnost zneužívat nástrojů a produktů ke svým - vůči demokracii jednoznačně nepřátelským - aktivitám. Představa, že se to neděje, je buď projevem naivity či hlouposti, nebo indikací zištného zájmu ekonomických či politických kolaborantů.
V Česku to byla dlouhodobě skupina PPF, která se v současnosti snaží z Číny exitovat (údajně neúspěšně), kruhy kolem bývalého prezidenta Zemana, jehož proklamace o miliardových investicích se ukázaly jako hoax, nebo třeba bývalý europoslanec Zahradil, který se toužil s Čínou „přátelit“.
Jiný čínský digitální gigant, který je zároveň bezpečnostním rizikem, firma Tencent vlastní velký podíl ve společnosti Bohemia Interactive, kterou založilo duo Pavlíček - Španěl, tedy zároveň vlastníci „mediálního domu“ Naše média, do jehož stáje patří hraniční či dezinformace publikující zdroje, jako je Echo nebo Parlamentní listy (o ochotě médií této firmy šířit ruskou propagandu a o vlastnickém pozadí jsem psal už dříve, článek obsahuje odkazy na zdroje). O tom, co dělá Tencent ve prospěch čínské komunistické vlády, psal už v roce 2019 Think-tank Sinopsis. Na riziko používání chatovací platformy WeChat, provozované právě Tencentem, upozorňuje Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Tentýž úřad upozorňuje také na bezpečnostní hrozbu TikToku, jenž je nicméně stále používán řadou českých politiků, včetně premiéra (obsáhlý a ztrojovaný článek na toto téma jsem publikoval dříve).
O tom, jak může být TikTok zneužitelný, hovoří kampaň před rumunskými prezidentskými volbami a prokazatelná manipulace prostřednictvím této sítě ve prospěch neznámého pravicového radikála s vřelým vztahem k Rusku.
Evropská unie, byť je tímto způsobem otevřeně ohrožována nepřátelskými zeměmi, je zatím v hledání cesty k omezení nebo zákazu TikToku velmi laxní. Ale i v USA ještě může dojít k řešení, které by čínskou komunistickou nomenklaturu uspokojilo. Čínští komunisté mohou stále sázet na novou administrativu. Deník Washingotn Post přišel s informací, že staronový prezident Trump zvažuje vydání dekretu, jímž by oddálil účinnost zákona o prodeji či vypnutí TikToku v USA o 60 až 90 dnů. Tím nemůže platnost zákona zrušit, může tím ale získat čas pro vyjednávání. Vyjednávat by se mohlo například o prodeji Elonu Muskovi, tedy „prvnímu kámošovi“ (first buddy) Donalda Trumpa, člověku, jemuž patří mimo jiné sociální síť X (dříve Twitter).
Proč by takové dohoda mohla nakonec vyhovovat i čínským komunistům, vysvětluje článek CNN. Musk je považován za spojence Číny, protože je na Číně závislý: v Šanghaji postavila Tesla obří továrnu s půjčkou od čínské vlády a zároveň je Čína pro Teslu druhým největším trhem. Tím pádem by mohl upravovat" čínskou síť v souladu s potřebami čínských komunistů, a zároveň ji zneužívat, stejně jako zneužívá sítě X, k šíření vlastní a protrumpovské propagandy, velmi často v podobě lží, difamací a informačních manipulací. Pokud o něčem poběží jednání, pak o tom, co by vlastně Musk (nebo nějaká jemu spřízněná firma) koupil. Čína si bude chtít ponechat plná práva k algoritmu, který vyhodnocuje a zobrazuje videa na TikToku. Taková dohoda by tedy mohla zahrnout pouze „schránku“, případně pouze část kontroly nad algoritmem a daty.
V neposlední řadě stojí za zmínku, že důvodů k „záchraně“ TikToku ze strany Trumpa je více. Trump, jehož integrita je naprosto mizivá, původně sám chtěl provoz TikToku v USA zakázat. Jeff Yass, americký miliardář a investor s podílem ve společnosti ByteDance, která TikTok provozuje, je totiž zároveň finančním podporovatelem Donalda Trumpa. A právě tento investor podle všeho přiměl staronového prezidenta USA ke „změně názoru“.
Ukazuje se tím, že ze strany čínských komunistů nejsou největší hrozbou samotné nástroje. Největší hrozbou jsou infiltrace zájmů v demokratických zemích. V okamžiku, kdy se zisk nebo možná ztráta odvíjí od vůle Číny, lidé jako Musk nebo Yass jsou ochotni hledat řešení. Nikoliv řešení ve prospěch veřejného zájmu, nýbrž ve prospěch svého. A jak ukazuje kauza TikTok, soukromý zájem technooligarchie může být v příkrém rozporu s tím veřejným. Může být dokonce jeho významným ohrožením.