Hlavní obsah
Umění a zábava

V říjnu 1962 tři atomové pumy nad Prahou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

24. 4. 12:00

Dočasný mír byl uzavřen 50 minut před výbuchem a vydržel do dnes.

Článek

V říjnu 1962 při Kubánské krizi americký prezident Kennedy dal příkaz bombardovat atomovými pumami v prvém sledu v Československu Prahu. Měli být svrženy 3 pumy na Prahu. Znali jsme, kam bomby mají spadnout, když se trefí. Bylo to na Smíchovský železniční uzel čili nádraží, na ČKD v Karlíně a na letecká kasárna a letiště ve Kbelech.

Spuštěný evakuační plán Prahy po několika dnech zcela zkolaboval včetně vedení. 50 hodin před plánovaným shozem pum jsem byl povolán zachránit, ještě co se dá. Byli jsme se dvěma dalšími ve věži kostela u Křížovníků, každý s telefonem. Bylo jasné, že polovina plánu nebude splněna. Měli jsme podrobné zprávy o bombardérech i atomových bombách. Věděli jsme o nakládání i o startu bombardérů s trváním letu z Ameriky necelých 8 hodin.

Bombardéry byly nakonec vráceny až po 7 hodinách letu, kdy byly nad pobřežními vodami Evropy, když se dohodli Kennedy s Chrusčevem o otázce amerických raket v Turecku a sovětských na Kubě. Opravdu nám zbývalo 56 minut od atomových výbuchů nad Prahou.

Tenkrát jsme byli vděčni za 50 minut, dnes nám zbývá ani ne 10 minut. Co jsme tenkrát udělali špatně, víme. Teď nebudeme potřebovat vůbec nic, ale snažíme se být první, aby jsme byli opět v prvém sledu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz