Článek
Vrch Shlossberg
Vrchol Shlossberg s výškou 473 metrů shlíží na historické centrum Štýrského Hradce a sám je nedílnou součástí itineráře každého turisty, který do Grazu zavítá. V první řadě vám umožní prohlédnout si město z výšky. A tento pohled za to určitě stojí. Navíc se na něj ani nemusíte škrábat pěšky, byť ti sportovně založení si takovou příležitost určitě ujít nenechají. Pokud dáváte přednost pohodlí, čeká na vás totiž lanovka Shlossbergbahn. Nejen, že i z jejích oken je při jízdě pěkná podívaná, ale sama o sobě je kusem historie, protože první lanovka na Shlossberg jezdila již v roce 1894.
Vzhůru dolů
Až se z vrcholu dostatečně vynadíváte a dáte si zde něco dobrého, bude čas přemýšlet o tom, jak se dostat dolů. Kromě lanovky a pěší cesty se vám v tomto případě nabídne i třetí možnost. Tu představuje nejdelší podzemní skluzavka světa, která je zbudována přímo ve skále.
Skluzavka je 175 metrů dlouhá a překonává úctyhodné převýšení 64 metrů. Když se pořádně rozjedete, dosáhnete rychlosti až 30 km/h. A to už je rychlost opravdu pořádná. Cesta shora dolů trvá asi 40 vteřin a skluzavka je po celé své délce uzavřená, díky čemuž nehrozí vylétnutí z dráhy. Střídají se části zcela neprůhledné s těmi prosklenými, ze kterých uvidíte ven. Na skluzavce se jezdí vždy po zádech, nohama napřed a ve speciálním vaku či podložce, kterou dostanete na startu.
Pro vstup na skluzavku je třeba, aby člověk měřil minimálně 130 cm a nebyl pod vlivem alkoholu. Jinak provozovatelé skluzavky prezentují tuto atrakci jako zábavu pro všechny generace. Nejde přitom ani o zábavu drahou, neboť vstupenku na skluzavku pořídíte v přepočtu za necelých 200 korun.
Pokud nepatříte mezi milovníky adrenalinu anebo máte už jízdu za sebou, můžete také navštívit místní 4D kino s programem, který vás seznámí s historií města a jeho hlavními pamětihodnostmi. Pokud si koupíte vstupenku na skluzavku i do kina, čeká na vás pak zvýhodněná sazba.
Kam na výlet? Do Grazu!
Štýrský Hradec znají Češi jako jedno z měst na cestě k Jadranu, rozhodně se ale vyplatí udělat si sem výlet jen tak. Z Prahy vám bude trvat cesta něco málo přes pět hodin, z Brna jen 3,5 hodiny. To nejsou vzdálenosti, které by se nedaly překonat třeba v rámci dvoudenního víkendového výletu.
Samotné město Graz bylo založeno na místě, kde v minulosti sídlili již staří Římané. Ve středověku šlo o významnou křižovatku obchodních cest, v 16. století zde vyrostla i univerzita. I když bylo město několikrát pobořeno, konkrétně za válek s Turky, za napoleonských válek a za druhé světové války. Přesto si uchovalo podstatnou část historického centra, které je dnes součástí světového dědictví UNESCO.
V samotném centru je asi nejvýznamnější památkou velkolepá radnice. Tím největším symbolem Štýrského Hradce je však známá hodinová věž, kterou nenajdete nikde jinde než na kopci Shlossberg a budete si ji tak moci prohlédnout před tím, než se vydáte ke skluzavce. Její vchod je mimochodem umístěn v místě, kde se vstupovalo do tunelů sloužících za druhé světové války jako kryt.