Článek
Sanové: hrdý a starobylý národ
Sanové tvoří hrdou a zajímavou kulturu, která odnepaměti obývá oblast dnešní Jihoafrické republiky, Zimbabwe, Lesotha, Mosambiku, Svazijska, Botswany, Namibie či Angoly. Sanové nás fascinují tím, že již tisíce let žijí prakticky nezměněným způsobem života. Stejně jako před tisíci lety, i dnes Sanové fungují jako putující kmeny živící se sběrem a lovem. Neplatí to již ale pro všechny příslušníky národa, neboť vlády jednotlivých zemí a jejich snahy Sany „civilizovat“ z nich udělaly spíše pastevce.
Jednou z věcí, která je pro Sany typická, jsou skalní malby. Celá jižní polovina afrického kontinentu je jich prakticky plná, neboť v průběhu tisíců let se Sanové projevují stejným způsobem a prostřednictvím maleb vyjadřují podstatu své kultury. Častým motivem jsou zvířata, která potkávali a potkávají během svého putování pouští, stejně jako lidé. Jedna z nejzajímavějších maleb Sanů však není příliš stará, její věk se nepočítá na tisíce let, nýbrž je jí asi 200 let. Proč je tak zvláštní?
Skalní malba v poušti Kalahari je jako z jiného světa
Paleontolog Julien Benoit z jihoafrické Witwatersrandské univerzity publikoval práci, v níž popisoval skalní malbu nalezenou na skalním útvaru v poušti Kalahari. Její vznik lze položit do první poloviny 19. století, někam mezi roky 1820 a 1835. Malba zobrazuje souboj sanských válečníků s podivným tvorem, který trochu připomíná obřího hada, byť se čtyřmi malými nohami, kly a skvrnitým tělem.
O jakého živočicha se jedná? O žádného žijícího určitě ne. Ale vědcům bytost na obrázku až nepříjemně nápadně připomíná pravěkého dicynodonta, který byl ovšem současníkem dinosaurů a vyhynul před 200 miliony let. A kde žil? Překvapí někoho, že právě v oblastech, které jsou dnes jižní částí Afriky?
Co si o malbě myslet?
Záhadologům se pravděpodobně právě zalesklo v očích a už vymýšlejí teorie o cestování časem nebo o paralelních vesmírech. My ale zůstaneme nohama na zemi a zkusíme se zamyslet nad možnými vysvětleními, která jsou přece jen o něco realističtější.
V první řadě může jít samozřejmě o náhodu. Válečníci na obrázku mohli prostě bojovat s nějakým imaginárním nebo mystickým zvířetem, které shodou okolností vyobrazil sánský umělec způsobem, který je tak podobný dicynodontovi.
Existuje ale i druhé vysvětlení, ke kterému se kloní i celá řada antropologů. Sanové nacházejí po generace v poušti Kalahari kostry vyhynulých živočichů a jsou schopni si nejen představit jejich podobu, ale také je zakomponovat do svého světa a chovat se, jako by je bylo možno reálně potkat. Je to o to zajímavější, že Sanové si skutečně předávají mýty o tvorech, kteří kdysi existovali a nyní již na Zemi nejsou. A aby toho nebylo málo, tak archeologové jsou skutečně schopni doložit, že Sanové zkameněliny pravěkých živočichů nalézali.
Co to všechno znamená? Řadu věcí. Třeba to, že až si budete v některé učebnici číst o tom, že toho či onoho živočicha objevil ten či onen anglický paleontolog, Sanové jej pravděpodobně v té chvíli už dávno znali.