Článek
Kdo byl Amou Haji
Budoucí vzor všech špindírů se narodil v roce 1928 v tehdejší Persii, konkrétně v provincii Fars. O jeho mládí toho mnoho nevíme, nebylo ale asi ničím výjimečné. To nejdůležitější, co se v první fázi jeho života událo, byla nešťastná láska. Právě zlomené srdce jej totiž přimělo k tomu, aby se z něj stal poustevník.
Amou Haji žil sám, po většinu času na jedné skládce v provincii Fars. Během jeho života se stal z Persie Írán, který se posléze změnil z otevřené kosmopolitní společnosti na náboženskou diktaturu a v jeden z nejvíce problematických států světa. Nic z toho ale Hajiho nezajímalo.
Někdy v padesátých letech se Amou Haji (nejde o jeho původní jméno, nýbrž přezdívku znamenající něco jako „stařík“ nebo "veterán") naposledy umyl. Od té doby se vodě a mýdlu vyhýbal jako čert kříži. Ani jeho obživa nebyla o mnoho vybranější. Živil se totiž především zdechlinami zvířat a pil vodu z kaluží. To byla také jediná voda, se kterou přicházel do styku.
Co tě nezabije, to tě posílí
Staré známé pořekadlo se v případě Hajiho naplnilo naprosto dokonale. Kůži měl zcela zanesenou špínou všeho druhu, avšak na jeho zdraví se to nijak neprojevilo.
Pro své okolí se stal velice známou postavou a jistě se na tom podepsal i fakt, že se Haji dokázal umně vyhýbat všem pokusům vesničanů o jeho umytí. Jeho příběh si našel cestu i za hranice provincie a v roce 2013 o něm byl natočen krátký dokumentární film The Strange Life of Amou Haji, v překladu Podivuhodný život Amou Hajiho.
Jeho veřejná známost vedla také k tomu, že za ním vyrazil speciální lékařský tým z nemocnice v Teheránu s cílem posoudit jeho zdravotní stav. K překvapení všech byl Amou Haji zcela zdráv. Jedinou výjimku z jeho jinak prakticky dokonalého zdraví představovalo parazitické onemocnění zvané trichinelóza způsobovaná hlísticemi ze syrového masa. Ačkoliv měl ale parazita v těle, příznaky přitom žádné nepociťoval. Důvod je s největší pravděpodobností ten, že své tělo vystavil tak drsným zkouškám, že se u něj vyvinula extrémně silná imunita.
Když mu bylo 93 let, Amou Haji podlehl tlaku vesničanů a souhlasil s tím, že se poprvé po 68 letech umyje. Když se tak stalo, uběhlo jen několik měsíců a Amou Haji ve věku 94 let zemřel.
Následník trůnu
Pomyslné žezlo od něj převzal Ind Kailash Singh, který žije nedaleko známého Varanasi. I on už se desítky let nemyl. V jeho případě se údajně jedná o snahu vymodlit si konec problémů, kterým Indie i celý svět čelí. Den co den proto Singh stojí na jedné noze, kouří marihuanu a nechá se „očišťovat“ kouřem z velkého ohně. U toho se modlí k bohu Šivovi. Při pohledu na stav světa se ale zdá, že Šiva o špínu asi příliš nestojí a modlitby zatím nehodlá vyslyšet.