Článek
Středomoří boří rekordy
Aktuálně je teplota Středozemního moře plných pět stupňů celsia nad průměrem. V naprosté většině oblastí jeho teplota přesahuje 25°C a někde dosahuje i 29°C, především u italských břehů. Jedná se o projev změn, které v menší či větší míře postihují celou planetu, ale právě ve Středomoří nabývají extrémní síly.
Fakt, že je moře takto teplé, neznamená přitom jen to, že koupání bude příjemnější. Dopady na místní ekosystémy jsou a budou závažné. Tempo, s jakým se Středozemní moře otepluje, překonává celosvětový průměr a rekordy jeho průměrná teplota láme prakticky rok co rok.
Dopady budou stále závažnější
Dlouhotrvající vlny tzv. mořských veder poškozují na celém světě ekosystémy korálových útesů. Přestože Středozemní moře nemá ve srovnání s tropickými oblastmi tak rozsáhlé útesy, i tak je domovem jedinečných korálových útvarů a dalších mořských ekosystémů. Plyny jako kyslík a oxid uhličitý se lépe rozpouštějí při nižších teplotách, takže čím teplejší je voda, tím méně kyslíku je k dispozici k dýchání. Jinými slovy, nejen korály, ale i řada dalších mořských živočichů a rostlin nemusí takto vysoké teploty přežít, zvláště, když připočteme fenomény jako rychlejší množení některých řas nebo změny v metabolismu mořských živočichů, které jsou taktéž podmíněny vyšší teplotou.
Středomoří se naopak může stát atraktivnějším pro některé invazivní druhy, často tropické a jedovaté, které mění podobu dovolené na středomořských plážích. Medúzy u chorvatských břehů už jsou skoro evergreenem, ale objevují se pomalu i druhy opravdu nebezpečných ryb, jejichž jed může být i smrtelný, např. příbuzný známé ryby fugu.
Tropické cyklóny se v Evropě nevyskytují, ve Středozemním moři ale vzniká jiný druh cyklóny, které se říká „medikán“. Ty se mohou vyvinout z bouří, které se tvoří nad teplými vodami v této oblasti. Ve chvíli, kdy se vody Středozemního moře extrémně oteplují, bude to mít zřejmě vliv i na vznik medikánů. Konkrétně budou silnější a začnou připomínat tropické cyklóny, s vyšší rychlostí větru, větším množstvím srážek a větší pravděpodobností záplav.
Těžko snesitelné vedro a požáry
Ohřívání Středozemního moře se všemi důsledky je samo o sobě nepříjemné, u toho to ale nekončí. Na jih se sice jezdí za teplem, ale čeho je moc, toho je příliš. Až příliš vysoké teploty přestávají být příjemné a řada lidí se jim začne spíše vyhýbat. Navíc se budou množit rozsáhlé lesní požáry, které jsou sice přirozenou součástí přírodního koloběhu, ale nikoliv v takovéto četnosti a rozsahu. Rok co rok vidíme, že jsou letoviska evakuována, neboť je ohrožují požáry.
Závěr?
Co tohle všechno znamená z dlouhodobějšího hlediska? Nejspíš to, že popularita Středomoří jakožto dovolenkové destinace začne do jisté míry klesat a lidé začnou preferovat jiná místa. Možná, že s Alpy promění ze zimního hitu na letní, kdo ví? Důvodů, proč Středomoří vynechat bude ale v následujících letech bohužel spíše přibývat. Pokud máte tuto oblast rádi, začněte v atlase světa hledat nějakou náhradní…