Článek
Čeština a její slovní zásoba
Pojďme se na informace uvedené v perexu článku podívat trochu podrobněji. Skutečně platí, že běžný člověk si vystačí s nějakými pěti až šesti tisíci slovy. Lidé s nadprůměrným rozhledem používají asi deset tisíc slov a ti, pro které je čeština obživou, tedy spisovatelé, scénáristé apod., mohou znát až 20 tisíc českých slov. Čeština je ale velmi tvárným jazykem a není problém vytvořit z podstatného jména sloveso či z každého slovesa přídavné jméno apod.
Uvedených 300 tisíc slov, které čeština obsahuje je proto tak trochu podvodem. Jedná se o slova, která nikdo nezná, nepoužívá a dost často vlastně ani nemají reálný význam, byť neporušují žádná pravidla českého jazyka. Přesto lze ale uvést slova, která můžeme označit za nejdelší, nejkratší, nebo nejpoužívanější. Pojďme se na ně podívat.
Nejkratší česká slova
Začneme tím, co není vlastně nikterak zvláštní a co všichni dobře víme. Nejkratšími českými slovy jsou spojky a, u, i, o a předložky k, v, z, s. V tomto ohledu je čeština stejná jako většina ostatních jazyků. Její nejkratší slova mají zkrátka jedno písmeno. Zajímavější je to ale se slovy nejdelšími.
Nejdelší česká slova
Při hledání nejdelších slov, která čeština umí vytvořit, si asi většina lidí vzpomene na klasické slovo nejneobhospodařovávanější. Jeho 28 písmen je sice impozantních, na první místo to ale nestačí. Ještě předtím, než se podíváme na ta skutečně nejdelší česká slova, zmíníme ještě slovo nerestrukturalizovatelný, které má 24 písmen. Zmiňujeme jej proto, že zatímco ostatní extrémně dlouhá slova jsou vlastně jen umělými jazykovými konstrukty, toto slovo lze dohledat v zápisu z jednání Parlamentu z roku 2008. Někdo jej tedy skutečně použil.
Zatím druhé nejdelší české slovo má 35 písmen a jedná se o slovo nejnezpravděpodobnostňovávatelnější. Ještě o jedno písmeno více má potom prozatímní rekordman nejzdevětadevadesáteronásobitelnější. Není žádným překvapením, že takováto slova v komunikaci skutečně nepoužíváme. Pro úplnost uveďme ještě nejdelší slovo bez samohlásek. Jedná se o slovo scvrnkls.
Nejpoužívanější česká slova
Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vznikl tzv. Český národní korpus pojmenovaný SYN2015, který obsahuje 100 milionů slov, a jedná se o reprezentativní korpus psané češtiny. Z tohoto korpusu potom byla určena nejčastěji se vyskytující česká slova. Na třetím místě je slovo „se“, na druhém spojka „a“ a tím vůbec nejčastěji se vyskytujícím slovem je sloveso „být“.
Další češtinářské kuriozity
Čeština je samozřejmě nesmírně bohatý jazyk a je možné hrát si s ní prakticky do nekonečna. Věděli byste například jakou nejdelší větu složenou jen ze stejných slov lze vytvořit? Jedná se o větu „Kuli kuli kuli.“ Co to znamená? Význam této věty je „Kuliové kovali kouli.“ A co třeba takové palindromy, tedy věty, které se čtou z obou stran stejně? Mezi takové patří třeba věta „Kuna nese nanuk.“ nebo „Nebublal buben?“
Mezi další zajímavé palindromy pak patří třeba „Lidovce blbec vodil.“, „Motal atom.“, „Ivo, lež na manželovi.“, „Čím uhoní nohu míč.“ či asi nejpoužívanější palindrom vůbec ve znění „Je blbej.“
Jaké další zajímavosti znáte v českém jazyce vy?
Zdroje informací: https://wiki.korpus.cz/doku.php/seznamy:srovnavaci_seznamy