Hlavní obsah
Věda

Herpetolog, který podrobně popsal své umírání na hadí uštknutí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: William Warby from London, England, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Bojga africká, po jejímž uštknutí Karl Schmidt zemřel. Své umírání ale stihl vědecky popsat

Práce je pro některé lidi vášní. Americký herpetolog Karl Schmidt rozhodně patřil mezi takové, současně mu ale jeho práce přivodila smrt. Nevzdal se jí ale ani v posledních 24 hodinách svého života.

Článek

Osudné hadí uštknutí

Karl Patterson Schmidt patřil k nejuznávanějším odborníkům na plazy, především hady. Nejeden z nich dokonce nese jeho jméno. Byl nesmírně zkušeným biologem, a přesto udělal v září roku 1957 osudnou chybu. V jeho pracovně v přírodovědném muzeu v Chicagu se objevil exemplář hada, asi 80 cm dlouhého, a místní ZOO chtěla po Schmidtovi jeho identifikaci. Vědec se vrhl do práce.

Zápis v jeho vědeckém deníku z 25. září mluví o tom, že se jedná pravděpodobně o afrického hada velmi podobného druhu bojga africká. Schmidt si ale nebyl jistý tím, že se jedná o přesný poddruh a hodlal hada prozkoumat. Sáhl proto do schrány a hada vytáhl, aby si jej podrobně prohlédl. Tak moc se ale zabral do práce, že polevil ve své pozornosti. Had využil příležitosti a zaútočil…

Schmidt si dokonce nevzal rukavice a hadí zuby proto pronikly kůží na jeho levém palci. Schmidt musel vědět, v jak velkém průšvihu je. Bojga je prudce jedovatý had. A co víc, v celých Spojených státech neexistovalo žádné antisérum, to bylo pouze v Africe, domovině bojgy. A Schmidtova reakce? Pečlivě si zaznamenával příznaky otravy do deníku.

Vědecký popis posledních 24 hodin života

Karl Schmidt si nejprve jed z rány vysál, ten ale samozřejmě začal i přesto působit. Nejprve se podle Schmidtova deníku dostavila silná nevolnost, avšak bez zvracení. Tu oddaný vědec prožíval po cestě vlakem domů. K večeru se dostavila horečka, zimnice a krvácení z dásní. Poté si Schmidt dokonce zapsal, že se mu dobře spalo, ale v noci měl v moči krev. Nad ránem zvracení a opět dobrý spánek.

V dalších záznamech píše i o tom, co měl k snídani. Horečka opadla, stále však byla krev v moči a Schmidt krvácel z nosu a úst. Kolegové se jej údajně snažili přesvědčit, aby vyhledal pomoc, což však odmítal s tím, že by to narušilo přirozené příznaky. Druhý den odpoledne se již příznaky začaly prudce zhoršovat a lékař už se k němu dostal ve chvíli, kdy prakticky nemohl mluvit a nereagoval na podněty.

Karl Schmidt zemřel na následky uštknutí bojgou africkou asi 24 hodin po něm. Existují dvě vysvětlení jeho chování po uštknutí. Je dost dobře možné, že i přes svoji zkušenost uštknutí prostě podcenil a myslel si, že vysál jedu dost na to, aby otravu přežil. Druhé vysvětlení spočívá v tom, že si uvědomil své malé šance na přežití (jak bylo zmíněno, neměl šanci na získání protijedu), smířil se s osudem a svůj poslední den chtěl strávit tak, aby po sobě zanechal ještě jedno poslední vědecké pozorování.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz