Článek
Kde hledat Bacalar
Jezero Bacalar, které je možná ještě známější pod jménem Laguna Bacalar, najdete u hranic Mexika se sousedním Belize a jedná se o největší sladkovodní plochu v celém Mexiku. Od severu k jihu měří téměř 60 km, přičemž ve svém nejširším bodě má 2 km na šířku.
Proslulost přinesla jezeru Bacalar především jeho křišťálově čistá voda, a především pak hra barev, s níž jezero Bacalar září jako klenot zasazený do mexické krajiny. Další přezdívka, kterou se jezero může pyšnit, zní „Laguna sedmi barev“. Pokud se k jezeru vydáte, velmi rychle pochopíte její význam. Voda skutečně hraje několika barvami, což vytváří jedinečnou kompozici.
Staří Mayové měli pro tento fenomén své vlastní vysvětlení. Podle nich si jezero Bacalar vybrali bohové v době, kdy tvořili svět, a sloužilo jim jako barevná paleta. Zkrátka si testovali barvy, které potom využívali i jinde ve světě.
Moderní věda na to jde trochu jinak. Její vysvětlení sice není tak romantické, zato je ale pravdivé. V oblasti se vyskytují různé typy půd. Platí to i pro dno jezera. Díky tomu jsou jeho různé části různě barevné. Navíc se na tomto fenoménu podílí i proměnlivá hloubka jezera.
Pouze po velkých bouřích či dokonce hurikánech pak voda zhnědne a může trvat poměrně dlouho, než se z Bacalaru opět stane Laguna sedmi barev. Kromě obdivování úžasných barev si můžete na jezeře také zaplachtit, pádlovat nebo si vyzkoušet jízdu na kajaku.
Co další Bacalar nabízí?
V jezeře se můžete také vykoupat. Pokud byste se ale chtěli potápět, dejte si pozor, abyste nepřecenili svoje síly. Nedaleko Laguny Bacalar se totiž nacházejí cenoty, čili zatopené krasové závrty. Takzvaný Modrý závrt, El Cenote Azul, patří se svojí hloubkou 90 metrů dokonce mezi ty vůbec nejhlubší na světě. Sem mohou opravdu jen ti nejlepší.
Na své si přijdou milovníci památek i historie. Na archeologickém nalezišti Cacchoben si budete moci prohlédnout vykopávky památek z doby starých Mayů. Pevnost San Felipe zase návštěvníky přenese do novější doby, konkrétně do 18. století. Zájemci o historii přírodní se zde zase mohou setkat s tzv. stromatolity, což jsou horninové útvary, které jsou v podstatě zkamenělinou těch vůbec nejstarších forem života na naší planetě.
Nakonec zde máme něco pro milovníky adrenalinu. Jezero Bacalar totiž budete moci prohlédnout i ze vzduchu. Platí to v případě, že se projedete na místní zipline s délkou 1,5 km. Pod nohama budete mít džungli a Lagunu Bacalar přitom uvidíte víc než dobře.
A jak se k jezeru Bacalar dostat? Z Cancúnu je to sem asi 350 km. Z Playa del Carmen je to pak o něco málo blíž a u jezera jste asi za 3,5 hodinky cesta autem či autobusem.
Zdroje informací: https://www.5losttogether.com/a-magical-place-called-bacalar/