Článek
Lid Korowai
Po staletí žili lidé kmene Korowai v džunglích Papuy Nové Guineje v naprosté izolaci od okolního světa. Neměli ponětí o tom, jak se svět vyvíjí, tím spíše, že jejich vlastní svět se od doby kamenné prakticky nezměnil. Zlom přišel v roce 1974. Pravděpodobně poprvé v tisícileté historii kmene se jeho příslušníci setkali s jinými lidmi. Byli jimi vědci z expedice mapující místní původní obyvatele a jejich zvyklosti. Pro kmen Korowai se toho dne změnil svět.
Od sedmdesátých let jsme se o lidech Korowai dozvěděli mnohé. Třeba to, že si staví domy vysoko v korunách stromů, anebo to, že jejich dívky se vdávají hned po první menstruaci, zatímco muži až ve věku okolo 20ti let. To ale není to hlavní. Veřejnost vždy přitahovaly především zprávy o tom, že Korowai byli a jsou kanibaly. Tak se na to pojďme podívat podrobněji.
Kanibalismus kmene Korowai
Začneme u toho, co skutečně víme: Korowai kanibalismus v minulosti, i poměrně nedávné, skutečně praktikovali. Nejednalo se však přitom o to, že by snad považovali lidské maso za lahůdku, kanibalismus měl nich hlubší důvody. V první řadě šlo o součást jejich právního řádu. Trestem za krádež bylo zkrátka to, že zloděje zbytek kmene snědl. Z našeho pohledu je to jistě jen stěží ospravedlnitelný způsob prevence kriminality, je však pravděpodobně poměrně efektivní.
Druhý důvod ke konzumaci lidského těla je o poznání zajímavější. Náboženský systém lidí kmene Korowai je poměrně složitý a založený na řadě přírodních božstev. Především však věří v existenci démonů zvaných Hakua, kteří mohou do člověka vstoupit a způsobit mu nemoc či jiné strádání. Démoni se podle Korowai často skrývají pod maskou přátel či příbuzných postiženého. A takový „čaroděj“ je poté svými soukmenovci za trest zkonzumován.
Pro kanibalismus platí mezi Korowai i řada dalších pravidel. Jde například o to, že lidské maso je možné konzumovat až od 13 let. Stejně tak se nejí kromě vlasů a nehtů také genitálie.
Přetrvává kanibalismus?
Kmen Korowai je často označován jako úplně poslední, který kanibalismus stále praktikuje. Zásadní otázka potom zní: je tomu skutečně tak? Podle odhadů žije v oblasti asi 4 000 příslušníků kmene. Je ale třeba říct, že celá řada z nich již žije alespoň napůl moderním způsobem života. Znamená to, že se pravidelně stýkají s okolném světem, přijímají informace skrze televize ve svých obydlích apod. A právě od nich máme informace o tom, že část kmene stále ještě žije v hlubinách pralesa životem jejich předků, včetně praktikování kanibalismu.
Vyloučeno to samozřejmě není. Víme, že nedávno tomu tak skutečně bylo a není nikterak nepředstavitelné, že určité odloučené skupiny domorodců v džungli stále přežívají. Stejně tak je ale možné, že se jedná o svého druhu marketing, a Korowai tak zvyšují svoji zajímavost a lákají „na kanibaly“ turisty.
Nabízí se přitom ještě jedna otázka: je na místě považovat kontakt s okolním světem, který kanibalismus, když ne zcela vymýtil, tak silně omezil, za pozitivní věc? Anebo jde naopak o věc negativní, neboť během několika málo let prakticky zničil celou kulturu s tisíciletou tradicí?
Zdroje informací: https://www.jpost.com/omg/article-756670
https://theculturetrip.com/pacific/papua-new-guinea/articles/meet-the-korowai-tribe-of-papua-new-guinea