Článek
Nezkrocená hora
Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, tedy Lysá hora, je s výškou 1324 metrů nad mořem až pátou nejvyšší horou Česka. Co se však počtu obětí týká, s přehledem vede. Od roku 1964 zde již totiž zemřelo 23 lidí. Jedná se většinou o osoby, které přecenily své síly, a padly za oběť proměnlivému počasí nebo jiným specifikům tohoto vrcholu. Lysá hora je mimo jiné nejdeštivějším místem celého Česka a v zimě je zde vždy nadprůměrné množství sněhu.
Lysá hora je proto místem, kde je nejrůznějších pomníčků a vzpomínkových míst více než jinde. Při procházení osudů jednotlivých obětí je zřejmé, že nejčastějšími příčinami úmrtí bývá vysílení po ztrátě orientace za špatného počasí nebo pády z příkrých svahů. Místní obyvatelé a příslušníci Horské služby přitom dodávají, že nebezpečí je zde dost podobné v létě stejně jako v zimě.
Lysá hora je totiž známá svým velkým převýšením a vysokou náročností výstupu. Nejedná se o žádnou snadnou trasu, kde by na každém druhém kroku čekal pension či stánek s občerstvením. I zdánlivě banální věc jako je vymknutý kotník se může proměnit ve velký problém ve chvíli, kdy člověk nemá k dispozici mobilní telefon a současně dojde ke zmíněnému zhoršení počasí. Obětmi přitom nebyli vždy jen nezkušení začátečníci, ale nezřídka zde postihne nehoda i ty, kteří Lysou horu dobře znají a mají s ní dlouholeté zkušenosti.
Na Lysé hoře neumírají jen turisté
Přidávají se i nehody vyloženě kuriózní. Jeden z pomníčků najdou turisté v tzv. Hellerově zatáčce. Ta je pojmenována po Bedřichu Hellerovi. Ten se zde v roce 1969 pokusil v opilosti sjíždět starou cestu v terénním autě. V jednom okamžiku však musel auto vyprostit vlastními silami. Při pokusu vytlačit jej na cestu na něj však najelo a zabilo jej.
Mezi ty, kteří nalezli smrt právě na Lysé hoře jsou ale i lidé, kteří žádnými turisty nebyli. Dne 21. května 1964 narazil do Lysé hory bojový letoun Mig-19 pilotovaný Vlastimilem Zaydlarem. I on zde má své pamětní místo. Pod Lysou horou najdou lidé také známou mohylu Ivančena. Ta sice nebyla vystavěná na památku těch, kteří zemřeli přímo na Lysé hoře, její poselství je však možná ještě naléhavější. V roce 1946 ji zde postavili členové ostravského skautského oddílu na památku skautů popravených na konci dubna roku 1945 nacisty v polském Těšíně. Již od 60. let se mohyla stala místem setkávání lidí, kteří si chtěli a chtějí připomínat odvahu a oběti těch, kteří vystoupili proti totalitním režimům, ať již to byl ten nacistický nebo komunistický.
Počet obětí Lysé hory by rozhodně neměl od jejího poznávání odrazovat. Vždy je ale třeba vážit síly a nepodcenit žádný aspekt pohybu o tomto jedinečném místě naší země.
Zdroje informací: https://kolinsky.denik.cz/cestujeme-doma/lysa-hora-pomnik.html