Hlavní obsah
Cestování

Lom Homolák aneb skrytá perla u Koněpruských jeskyní

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Aktron / Wikimedia Commons., CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Lom Homolák u Berouna - produkt lidské činnosti, ale má své kouzlo

Krásných míst na koukání stále ubývá. Hory plastů a odpadků jsou dnes vidět téměř na každém rohu. Ale i lidská činnost umí stvořit dechberoucí panorama, které láká mnoho lidí. Dokladem je lom Homolák.

Článek

Po stopách lomu Homolák

Vydáte-li se po stopách lomu Homolák, ocitnete se v obci Vinařice nedaleko města Berouna, vzdušnou čarou zhruba 4 km od Koněpruských jeskyň. K samotnému lomu ovšem žádná oficiální cesta nevede. Můžete se sem dostat jen partyzánsky a na vlastní nebezpečí. Obdivovat pak ale můžete krásné vyhlídkové místo přístupné poté, co sejdete ze zelené značky. Kolem lomu se rozprostírají kamenné plošiny a nechybí zde ani pěkné místo na osvěžení.

Zatopená část lomu je přibližně 150 metrů dlouhá a asi 75 metrů široká. Břehy lomu jsou lemovány kamením a místy i příjemným pískem. Vápencový lom se zeleným průzračným jezerem může být na chvíli i váš, ale jen na vaši zodpovědnost, doporučit to rozhodně nelze. Lom je totiž soukromým majetkem, a navíc je stále používaný.

Trochu historie…

V 90. letech v 19. století se zde začal poprvé těžit vápenec, lom se tak stal součástí těžebního procesu. V roce 1918 získala lom akciová společnost Škodovy závody a získávání kvalitního vápence bylo pro její ocelárny doslova magnetem. Až do téměř 50. let zde ale nebyly k dispozici ani žádné technické mechanismy. Největší průlom v těžbě pak zažíval lom Homolák v 70. až 80. letech 20. století.

Foto: Aktron / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Lom Homolák u Berouna

…a trochu budoucnosti

Lom Homolák je krásným místem, ale zároveň i prostorem, kde se psala naše česká průmyslová historie. Je však otázkou, jak dlouho bude ještě možné suroviny z přírody touto cestou získávat. Příroda není bezedná, je potřeba se ohlížet zpět a mnohem častěji si připomínat, že zdroje jednou dojdou. Kdy to bude, záleží spíše na přístupu k naší drahé a jediné planetě.

Pokud ale v minulosti vznikly tak impozantní útvary jako je lom Homolák, bylo by škoda je nespatřit. Jsou kombinací přírodního bohatství i bohatství historického. Jako takové jsou součástí našeho společného dědictví.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz