Hlavní obsah
Cestování

Lví skála jako nejvýznamnější památka Srí Lanky: pevnost na skále, nebo obří harém

Foto: Pixabay

Pevnost Sigiriya tyčící se na skále nad džunglí

Víte, jaká památka si vysloužila označení „osmý div světa“? Pro řadu lidí je to pevnost Sigiriya ve střední části Srí Lanky na skále vulkanického původu. Proč se jí vyplatí navštívit? Důvodů je několik.

Článek

Impozantní pevnost Sigiriya

Tuto jedinečnou kombinace prastaré památky a monumentálního přírodního útvaru byste našli nepříliš daleko od města Dambulla v samém srdci Srí Lanky. Krása masivu vystupujícího z husté džungle je sama o sobě nesmírně romantická a je rozhodně dobrým důvodem k tomu toto místo navštívit. Není ale důvodem jediným. Stejně tak jedinečná je i historie tohoto místa, která je dodnes opředená záhadami.

Z určitého pohledu má skála tvar lva a podoba krále zvířat byla také do skály vytesána. Z tohoto díla zbyly však již prakticky jen tlapy a přezdívka Lví skála. Dnes pak nechybí ani na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Stejně tak je místo samozřejmě častým cílem turistů, kterých je zde opravdu hodně. Na Srí Lance nenaleznete mnoho navštěvovanějších míst. Počítejte tak se všemi neduhy turisticky exponovaných míst: davy a vysokým vstupným. I tak ale stojí návštěva za to.

Skála se tyčí do výšky téměř 200 metrů a schody, po kterých vystoupáte až nahoru, budou mít stovky a stovky stupňů. Odměna ve formě výhledu a kouzlo historického místa ale určitě stojí za to. A abychom nezapomněli: schodiště začíná mezi dvěma monumentálními a do skály vytesanými lvími tlapami.

Na vrcholové plošině najdou řádně zapocení turisté ruiny, které představují komplex bývalých paláců, nádrží s vodními kanály a míst, kde před stovkami let stávaly zahrady. A jak již bylo zmíněno, při pohledu směrem ven z kopce se otevírá nádherný pohled na džungli.

Foto: Pixabay

Cesta na vrchol začíná u lvích tlap

Historie Lví skály

Již ve starověku stály podle všeho na skále stavby, pravděpodobně klášter. Historie pevnosti Sigiriya, jejíž ruiny hledí na džungli pod sebou, se začala psát v 5. století našeho letopočtu a váže se k ní zajímavá legenda.

Krále Dhatusenoa vládl Srí Lance v druhé polovině 5. století našeho letopočtu. Sídlil v hlavním městě království, v Anurádhapuře, a měl dva syny. Kasyapa byl prvorozený, jeho matkou byla ale neurozená žena. Druhý syn Moggallána měl naopak za matku ženu urozenou, a právě proto byl dědicem království právě on.

Kasyapa ale neponechal nic náhodě, svého otce se zbavil tak, že jej zaživa zazdil a ujal se vlády. Moggallánovi nezbylo nic jiného než načas uprchnout, slíbil ale, že se vrátí a vezme si to, co mu právoplatně patří. To Kasyapu vyděsilo a postavil si proto pevnost na skále, zdánlivě nedobytnou. Tou pevností byla samozřejmě Sigiriya, Ani ona mu ale nepomohla a Moggallána jí dobýt dokázal. Poté vrátil život v království do normálních kolejí.

Kromě této legendy ale existuje ještě jedno vysvětlení účelu tohoto místa. Podle něj se jednalo o královský harém, ve kterém bylo na 500 žen a dívek. Tomu by odpovídaly i fresky na stěnách ruin. Ať tak či onak, kouzlo tohoto místo je nepopiratelné.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz