Hlavní obsah
Cestování

Týřov: Nad Berounkou stojí zřícenina hradu většího než Křivoklát. A přesto ji zná jen málokdo

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Petr Kinšt, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Hrad Týřov byl ve své době srovnatelný s Křivoklátem

Hrad Týřov je dnes majestátní zříceninou tyčící se na ostrohu nad soutokem Berounky a Úpořského potoka. Kombinuje v sobě jak bohatou historii, tak úchvatnou scenérii. Je poměrně neznámá, ale krásná.

Článek

Historie hradu Týřov

Hrad Týřov byl založen pravděpodobně na konci vlády krále Václava I. již kolem roku 1249, což z něj dělá jeden z nejstarších českých hradů. V lesích okolo Berounky panovníci rádi lovili, Týřov ale rozhodně nebyl jen loveckým hradem. Díky své strategické poloze a propracovanému obrannému systému se těšil velké pozornosti českých panovníků a hrál významnou roli v jejich politice a vojenské strategii. I sám Karel IV. hrad vykoupil ze zástavy a zařadil ho mezi královské statky. Byla to jedna z prvních věcí, které po příchodu do Čech udělal.

Celý hradní komplex se skládal ze dvou částí, z horního a dolního hradu. Horní hrad, chráněný mohutnými hradbami a věžemi, sloužil jako obytná část. Dolní hrad představoval hospodářské zázemí hradu a zajišťoval jeho zásobování. Obranný systém hradu byl na svoji dobu velmi moderní a odpovídal tzv. typu francouzského kastelu.

Foto: Petr1888, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Výhledy z Týřova jsou také krásné

Na rozdíl od mnoha jiných nebyl Týřov během husitských bouří poničen. I když se poté stával hrad často předmětem nejrůznějších majetkových sporů, jeho konec nezpůsobilo žádné obléhání, nýbrž přirozený úpadek. Zhruba v polovině 16. století hrad zpustl a od té doby chátral.

Jak se k hradu dostat

Zřícenina hradu Týřov dnes představuje jen odlesk jeho původní slávy a monumentálnosti. Přesto se jí i dnes vyplatí navštívit, třeba kvůli slavné historii a významu, který hrad v minulosti měl. Zřícenina je neudržovaná a volně přístupná. Nic vám tak nebrání udělat si k ní příjemný prázdninový výlet. Možná, že jste plánovali vyrazit na Křivoklát nebo na Karlštejn. Proč ale tyhle klasiky nespojit i s něčím méně „profláklým“?

Foto: Petr1888, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zřícenina hradu Týřov naznačuje, o jak monumentální stavbu šlo

Jak se k Týřovu dostat? Dopravte se autem nebo autobusem k mostu přes Berounku ve Skryjích (autobusová zastávka Skryje, u mostu). Potom vás čeká asi 1,5 km dlouhá procházka po pravém břehu Berounky. Ztratit se nemůžete, stačí následovat žlutou turistickou značku. Za zmínku stojí také tzv. Oskarova vyhlídka, kolem které půjdete. U ní je též pamětní deska připomínající tragickou nehodu, která se zde v osmdesátých letech stala. Mějte na paměti i to, že se nacházíte v Národní památkové rezervaci Týřov a vstup mimo značené trasy je zde zakázán.

Od Berounky se poté odkloníte a budete následovat Úpořský potok. Jeho údolím dojdete až k lávce. Po jejím překonání vás čeká už jen stoupání k samotnému hradu do výšky 320 m n. m.

Co dalšího je v okolí k vidění?

Když už budete podnikat výlet do této oblasti, zkuste se ze Skryjí vydat i „Po stopách trilobita“, resp. po stejnojmenné naučné stezce, nebo si projít kousek známé Svatojakubské poutní cesty. A když vám zbyde čas, navštívit můžete i Křivoklát…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz