Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Největší velrybí hřbitov světa leží na tom nejméně pravděpodobném místě. Najdete ho uprostřed pouště

Foto: AhmedMosaad, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Vádí al-Hitan: největší naleziště pravěkých velrybích fosilií na světě

Horká poušť, kde denní teploty dosahují běžně 50 stupňů a voda není široko daleko k nalezení… tohle prostředí by si s velrybami spojil jen málokdo. A přesto právě tady leží klíč k jejich poznání.

Článek

Výlet do pouště

Vydáte-li se z Káhiry jihozápadním směrem, po 150 km narazíte na místo, které nemá nikde jinde na světě obdobu. Z písku zde vystupují dokonale zachované fosilie stovek pravěkých velryb. Plocha o rozloze 200 čtverečních kilometrů je jimi doslova posetá. Pokud bychom měli místo k něčemu přirovnat, nabízí se začátek čtvrtého dílu Hvězdných válek a scéna z pouštní planety, ve které hrdinové procházejí kolem vybělené kostry jakéhosi obřího tvora.

Toto jedinečné paleontologické naleziště nese jméno Vádí al-Hitan přezdívané Údolí velryb. Od roku 2005 je dokonce přidáno na seznam světového dědictví UNESCO. Kde se ale uprostřed pouště vzaly ostatky velryb? Odpověď je prostá: naše Země se neustále mění a před 40 miliony let vypadala úplně jinak než dnes. Tam kde je dnes žhavá pouť byl mělký oceán, respektive jeho pobřeží.

Evoluce velryb

Ve třetihorách totiž velryby nebyly mořskými, nýbrž suchozemskými živočichy. Kromě velkého těla měly také čtyři nohy. Již tehdy však trávily ve vodě hodně času. Není divu, při jejich velikosti a hmotnosti jim tam bylo příjemněji. Na předních končetinách měly proto ploutve. Fakt, že střídaly život ve vodě a na souši tedy rozhodně neznamenalo, že by šlo o nějaké drobečky. Největší fosilie, která zde byla zatím objevena, měřila 21 metrů, což je velikost srovnatelná s dnešními plejtváky.

Dnešní velryby jsou tak potomky suchozemských živočichů, kteří postupně trávili ve vodě víc a víc času. V mnoha případech postupovala evoluce opačným směrem, ale ve Vádí al-Hitan můžeme zkoumat předky velryb právě z období, kdy se ze souše přesouvali do vody.

Foto: Mohammed ali Moussa, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Jedna z nejzachovalejších a nejzajímavějších fosilií ve Vádí al-Hitan

Nejen velryby

Velryby nejsou ani zdaleka jedinými živočichy jejichž fosilie lze ve Vádí al-Hitan nalézt. Kromě nich jsou zde i zkameněliny koster, žraloků, rejnoků, krokodýlů, pravěkých želv, a dokonce i ptáků. Nalezen zde byl nejstarší předek pelikána. V průběhu historie nahradil zmíněný mělký oceán nejprve les a až poté se z něj stala dnešní poušť, která znovu odhalila fosilie tak, že si jich na začátku 20. století mohli lidé poprvé všimnout.

Do Vádí al-Hitan míří vědci z celého světa, ale částečně je otevřeno i turistům, i vy se tam pohodlně dostanete v rámci jednodenních výletů pořádaných cestovními agenturami z Káhiry i dalších míst. Zážitek je to jedinečný.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz