Článek
Zřícenina hradu Jenčov
Zřícenina, o které byla řeč v perexu tohoto článku, patřila hradu, který se jmenoval Jenčov. Od známého zámku v Nižboru je to ke zřícenině vzdušnou čarou asi dva kilometry. Jenčov už nicméně leží v katastru obce Běleč. Unikátní je pak hned z několika důvodů.
Tím prvním je absence jakýchkoliv písemných záznamů o původu hradu, nejstarší prameny pocházejí až ze 17. století, přestože je hrad mnohem starší. Druhou zajímavostí je potom fakt, že se jednalo dost možná o nejmenší královský hrad v Čechách.
Historie hradu Jenčov
Jak již bylo zmíněno, založení Jenčova ani jeho fungování nepopisuje žádný písemný pramen. Poprvé se informace o hradu objevila až v úředních listinách na začátku 17. století, konkrétně v roce 1606. Další záznam potom pochází z roku 1685 a v této době byl již hrad opuštěný a zpustlý.
Tam, kde chybí písemné prameny, může naštěstí nastoupit archeologie. Díky ní si můžeme spojit založení hradu s Václavem II. a tedy obdobím na konci 13. století. Lingvisté potom doplní, že jméno Jenčov je pravděpodobně odvozeno od jména Jana Lucemburského, který jej tak zjevně vlastnil. Někdy se v souvislosti se založením hradu mluví i o králi železném a zlatém, tedy o Přemyslu Otakaru II., důkazy ukazující právě na něj ale nemáme.

Pohled ze zámku Nižbor na Berounku a stejnojmenné městečko. Výlet na Jenčov zde můžete začít nebo ukončit, je to na vás. Foto: autor
Jak hrad vypadal dříve a jak ho uvidíte dnes?
Už jsme naznačili, že Jenčov nebyl zrovna obřím královským sídlem. Skládal se z pouhých dvou kamenných staveb. Tou první byla věž a tou druhou miniaturní palác s přízemím a jedním patrem. Všehovšudy zde byly tři místnosti. Připočteme-li k tomu zmíněnou věž, dostaneme takové královské 3+1. Z toho plyne, že Jenčov byl asi postaven jako malý lovecký hrádek. Fakt, že nám chybí písemné prameny o historii tohoto hradu také svědčí o tom, že se zde asi neodehrávala žádná velká královská dramata a panstvo se zde spíše bavilo.
Zřícenina hradu Jenčov stojí na nízké skále, je tomu tak ale především proto, že příklop, který původně zajišťoval hradu polohu ve větší výšce, je dnes zasypán. Jeho současná podoba je ve skutečnosti poměrně líbivá. Protože se Jenčov nachází relativně daleko od měst a vesnic, lidé jej v minulosti tak úplně nerozebrali na jednotlivé kameny a Jenčov je tak zříceninou poměrně dobře zachovalou. Nemusíte se tak bát, že byste byli na konci procházky zklamaní z toho, že zříceninu skoro nejde poznat. Naopak, je nesmírně zajímavá.
Jak se dostat k hradu Jenčov
Cesta ke zřícenině Jenčova není nijak zvlášť náročná. Začít ji můžete na rozcestí pojmenovaném Skalka hájenka, kde můžete zaparkovat auto a napojit se na červenou turistickou značku. Původně asfaltová cesta se za mostem přes potok Vůznice promění v cestu lesní. V případě, že bude sucho se po ní můžete bez obav vydat i s kočárkem. Jestliže budete mít v den svého výletu dostatek sil, cestu si můžete protáhnout až do Nižbora. I tady budete mít o zábavu postaráno. Prohlédnout si můžete třeba zámek a v něm umístěnou expozici keltské kultury. Kelty budete obdivovat i na plošině nad Nižborem, kde stálo slavné oppidum Stradonice. Jestliže už ale budete mít chození a poznávání historie dost, není nic snazšího, než se zastavit v některé z nižborských hospůdek či se posadit na břehu Berounky a v klidu sledovat její tok.
Výlet ke zřícenině miniaturního královského hrádku je tipem na jarní nebo letní výlet, který zvládne každý.
Zdroje informací: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/jencov-nejmensi-kralovsky-hrad-u-nas