Článek
Plejtvák vs. dinosauři
Odpověď na otázku, jaký živočich byl tím vůbec největším, záleží samozřejmě na konkrétním posuzovaném parametru. Tím nejlogičtějším z nich je hmotnost. V tomto případě patří pomyslný titul plejtvákovi obrovskému, tedy našemu současníkovi. Ten svojí hmotností překonává i ty největší dinosaury. Plejtvák obrovský totiž může mít hmotnost až 150 tun, což z něj činí nejtěžšího živočicha všech dob.
Je ale samozřejmě třeba si uvědomit, že plejtvák, ač savec, žije ve vodě, kde není obří hmotnost tak na obtíž jako na souši. Největší z dinosaurů dosahovali hmotnosti 100 až 110 tun. Byli tedy lehčí než dnešní plejtvák, avšak jednalo se o živočichy suchozemské, což vytváří úplně jinou kategorii. Mnozí z nich také plejtváka překonají svojí délkou. Zatímco plejtvák obecný může mít asi 30 metrů, Argentinosaurus dorůstal až do délky 40 metrů.
Pozorování plejtváků
Možnost spatřit na vlastní oči největšího tvora, který kdy obýval naši planetu, je snem každého milovníky přírody. Dinosaury už spatřit nemůžeme, plejtváka však ano. Pohled na jeho majestátní tělo plující klidně vedle lodi je něco, co ani nelze sovy popsat.
Plejtváci mají jeden hlavní zájem: jde jim o to, aby se nasytili krillem, denně ho spořádají 5 až 8 tun. I další fakta o plejtvácích jsou fascinující. Jejich srdce bije s frekvencí 4 až 6 úderů za minutu a má hmotnost i velikost malého auta. Jazyk plejtváka obecného váží tolik jako slon a aorta je tak široká, že by jí proplavalo menší dítě. Pokud si k tomu připočteme fakt, že plejtváci jsou podle všeho ve skutečnosti velmi inteligentní, máme před sebou opravdu fascinujícího tvora. Je úžasné, že ho můžeme vidět na vlastní oči.
Plejtvák obecný po celý rok migruje mezi tropickými a polárními oblastmi. Léto tráví v chladnějších vodách, zatímco v zimě, kdy se rodí mláďata, se plejtváci stahují do teplejších vod. Plyne z toho jediné. Plejtváky můžete teoreticky spatřit kdekoliv ve světových oceánech. Přesto však existují místa, kde je šance větší. V západním Atlantiku je takovým místem východní pobřeží Kanady, konkrétně záliv svatého Vavřince v provincii Quebec.
Ve východním Atlantiku jsou zase vyhlášenými místy pro pozorování plejtváků Azorské ostrovy (v průběhu jara) a Island (od jara do léta). V Pacifiku budete mít zase největší šanci na pobřeží Chile, nebo Mexika. Ať již se za plejtváky vydáte kamkoliv, mějte ale na paměti, že na Zemi žije jen asi nějakých 15 000 plejtváků. To je vzhledem k obrovské rozloze světových oceánů velmi málo. Na žádné výpravě za plejtváky proto nebudete mít 100% jistotu, že je skutečně spatříte. Mnohem horší je ale to, že v takovýchto počtech jsou plejtváci ohroženým druhem, a i když se jejich lov prakticky zastavil, ještě nemají vyhráno v boji o přežití svého druhu.
Zdroje informací: https://www.amnh.org/explore/ology/marine-biology/a-whale-of-a-tale