Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Poslední zastřelený vlk a medvěd u nás: kde vydechli naposledy?

Foto: Pixabay

Velké šelmy se do české přírody pomalu vrací. Vlčích smeček je u nás již několik, a i medvěd si k nám občas najde cestu. Dříve u nás ale byla tato zvířata běžnější. Dokud je člověk nevyhubil…

Článek

Poslední v Čechách zastřelený medvěd

Medvědi byli historicky v Čechách poměrně běžní. Stejně jako jinde byl pro naše předky medvěd symbolem síly, odvahy a divokosti. Medvěd se tak objevuje v nejedné pověsti, legendě či pohádce. Také v umění a řemeslech byla podobizna medvěda často využívána. S postupem času ale nastaly medvědům těžké časy.

Neustálé rozšiřování lidských sídel, intenzivní odlesňování a zásadní změna krajiny vedly k postupnému zmenšování přirozeného prostředí medvědů. Čím méně místa medvědi měli, tím častěji se potom dostávali do konfliktu s člověkem. Medvědi proto napadali domácí zvířata a občas ohrožovali i lidi. Lov medvědů byl proto po staletí považován v zásadě za samozřejmost.

Za této situace medvědů logicky ubývalo. A když k tomu připočteme nemoci přenášené domácími zvířaty, začala těmto majestátním zvířatům doslova zvonit hrana. Posledním medvědem zastřeleným v Čechách byla medvědice, která padla 14. listopadu 1856 v okolí osady Jelení vrchy (dnes nese název Jelení) v želnavském revíru na Prachaticku.

Lovu se údajně účastnilo více než sto lidí, šlo o místní obyvatele a zkušené lovce z blízkého i vzdálenějšího okolí. Na místě této události dnes stojí skromný památník. Dostanete se k němu nejlépe tak, že půjdete po trase tzv. Medvědí stezky, která je značena žlutou turistickou značkou. Je na místě zmínit i to, že na Moravě padl poslední medvěd později, oficiálně se tak stalo v roce 1893 u Hukvald. Je ale možné, že v oblastech Beskyd k tomu došlo ve skutečnosti ještě později.

Poslední vlk zastřelený v Čechách

Také vlci byli kdysi běžnými obyvateli českých lesů. A i oni z naší krajiny postupně mizeli. I jejich osud byl bohužel pevně svázán s rozvojem lidské civilizace, která si uzurpovala stále větší a větší kusy krajiny, kterou navíc zásadním způsobem měnila. A stejně jako medvědi, i vlci vzbuzovali v lidech obavy. Ať již je neměli rádi kvůli tomu, že lovili hospodářská zvířata nebo se jich prostě báli, často je také lovili.

Poslední vlk v Čechách byl potom zastřelený dne 2. prosince 1874 v lese Lipka u Vimperka. Autorem onoho historického výstřelu byl knížecí stavitel Jan Štěrbík z Vimperka (1830–1895). Vlk je dnes společně se Štěrbíkovou zbraní, jíž byl uloven, vystaven v loveckém zámečku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Místo, kde vlk padl, je pak dodnes připomínáno památníkem známým jako „Vlčí kámen“. I v případě vlků platí, že v divokých oblastech Beskyd se vlci vyskytovali déle a poslední vlk zde padl až v roce 1914 v okolí Hrčavy.

Morbidní turistika

Výlety na dvě výše popsaná místa nejsou zrovna veselé. Připomínají nám, jak moc jsme jako lidstvo občas bezohlední a dokážeme ničit opravdu ve velkém. I tato místa jsou ale významná a stojí za návštěvu. A procházky k nim jsou potom opravdu krásné. Tak se k nim vydejte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz