Hlavní obsah

Přestali jste věřit tomu, že lze v Chorvatsku ještě najít prázdné pláže? Víru vám vrátí ostrov Cres

Foto: Pixabay

Chorvatský ostrov Cres není příliš známý, o to je ale zajímavější.

Jméno Cres nezná ani leckdo z těch turistů, kteří se k Jadranu vydávají rok co rok. A přitom jde o druhý největší chorvatský ostrov, překonává jej pouze ostrov Krk. Co dalšího je na něm zvláštního?

Článek

Kde hledat ostrov Cres

Ostrovy Cres a Krk jsou přímí sousedé a na mapě byste je našli v oblasti severního Jadranu východně od Istrie. Cres má na délku 66 kilometrů a zabírá rozlohu přes 400 metrů čtverečních. Ve svém nejširším místě má 13 kilometrů, v tom nejužším pouhé dva.

Zajímavější než suchopárná čísla o ostrově jsou ale příběhy z jeho historie i osvětlení toho, proč by se o Cres měli zajímat turisté uvažující o tom, že i letos v létě naberou směr Chorvatsko. Zařazení ostrova Cres do vašeho prázdninového itineráře lze rozhodně doporučit.

Historie ostrova Cres

Ačkoliv je pojem Cres jen velmi málo známý, historii má tento ostrov velmi bohatou. Ve starověku nesl jméno Apsyrtides a v tuto chvíli již možná začíná svítat těm, kteří se vyznají ve Starých řeckých bájích. Princ Apsyrtes je jednou z hlavních postav pověsti o Argonautech, jak ale znalci vědí, byl úkladně zavražděn svojí sestrou a jejím manželem Jásonem. Vše se mělo odehrát právě na dnešním Cresu a proto se dříve jmenoval Apsyrtides.

Se starověkem se pojí ještě jedna zajímavost. V té době byl totiž Cres ještě větší než je dnes, respektive byl spojený se sousedním ostrovem Lošinj. Již Řekové nebo Římané mezi nimi ale prokopali průplav a oba ostrovy od sebe oddělili. Dost bylo ale historie, pojďme se podívat na to, jak vypadá Cres dnes.

Foto: Pixabay

Ostrov Cres není na rozdíl od většiny jiných chorvatských destinací tolik přeplněný turisty.

Cres a turisté

V katalozích cestovních kanceláří ostrov Cres většinou nenajdete. Dokonce ani v době, kdy bohatí Češi začali za Rakouska-Uherska Jadran objevovat, nevěnovali Cresu prakticky žádnou pozornost. Není úplně snadné najít důvod proč tomu tak bylo a je. Možná je třeba hledat vysvětlení v tom, že ostrov patřil až do konce první světové války Itálii. Anebo je to možná tím, že na ostrově není žádný zdroj sladké vody, která se tak musí kompletně dovážet. Ať tak či onak, Cres si v minulosti nevybudoval takovou turistickou pověst a tradici jako třeba Dalmácie, nebo jiné chorvatské ostrovy. To se promítá i do dnešní podoby turistického ruchu na Cresu.

Na ostrov, kde nežije více než 2500 stálých obyvatel, míří v sezóně výrazně méně turistů než do jiných částí Chorvatska. To mimo jiné znamená, že místní pláže nejsou přeplněné tak, jako ty na Istrii nebo na Makarské riviéře. Pokud tedy patříte mezi milovníky klidné dovolené a dáváte přednost komornějšímu prostředí, pak je Cres pro vás jako stvořený.

Foto: Pixabay

Přístav ve městě Cres, největším sídle stejnojmenného ostrova.

Co Cres nabízí

Kromě relativně prázdných pláží je ostrov Cres často vyhledávaný milovníky památek a historie. Na několika místech jsou zde roztroušeny historické stavby vypovídající o minulosti ostrova. Pomyslné ekonomické a administrativní srdce Cresu je stejnojmenné městečko ve kterém žije velká většina stálých obyvatel ostrova.

Úzké křivolaké uličky nechávají turisty pocítit to, jak městečko vypadalo před mnoha staletími. Kochat se budou moci také starobylými chrámy, paláci, či věžemi místní pevnosti. Nechybí ani kostel či klášter v nichž si lze zase prohlédnout starobylé náboženské artefakty a umělecká díla.

Není to ale jen minulost, která je na Cresu zajímavá. Nezapomíná se ani na živou kulturu. Každým rokem se v malé vesnici Lubenice koná známý festival klasické hudby. Tóny klasické hudby však můžete zaslechnout i v městečku Osor, který je druhým významným sídlem na Cresu.

Za kulturou můžete vyrazit i do města Lošinj, kde se dříve nacházely přímořské lázně. Z Cresu se na výlet na území, které bylo kdysi také součástí ostrova, vydává téměř každý turista. A ani vy byste si tento výlet neměli nechat ujít.

Příroda ostrova Cres

Ostrov je bohatý také na přírodní krásy. Z nejvyššího bodu ostrova 648 metrů vysokého vrcholu Gorice je krásný výhled na severní Jadran. Dalším přírodním lákadlem je velké Vranské jezero, to se však nachází až na ostrově Lošinj. Užít si navíc budete moci jen pěkný výhled na něj, neboť přímo k jezeru se dostat nedá.

Otrov Cres je také významnou ochranářskou lokalitou. V roce 2006 zde vznikla první chráněná rezervace středomořských delfínů skákavých. Kromě toho je zde také rezervace, ve které žije sup bělohlavý a jsou mu zde připravovány vhodné podmínky pro život i množení.

Závěr

V případě, že máte Chorvatsko projeté skrz na skrz, ale Cres vám zatím unikal, rozhodně se sem vydejte. Má ale co nabídnout i těm, kteří se do Chorvatska vydávají třeba poprvé. Je však třeba počítat s tím, že klasických hotelů je zde pomálu. Turisté jsou ubytováni většinou v malých pensionech, v pronajímaných objektech a vůbec nejčastěji potom v kempech. Ostrovu Cres se dokonce přezdívá kempinkový ostrov, protože kempů je zde opravdu hodně.

Tak šťastnou cestu a příjemný pobyt!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz