Hlavní obsah
Cestování

Romantika a děs na souostroví Fidži: Modrá laguna i kanibalská historie

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Souostroví Fidži je dokonalý tropický ráj

Pro obyvatele Česka není na Zemi moc vzdálenějších míst než souostroví Fidži. Cesta se ale rozhodně vyplatí. Jen málo míst může nabídnout takovou kombinaci dokonalé romantiky a krvavé historie.

Článek

Souostroví Fidži

Osamocené souostroví Fidži ležící v tropickém pásmu Tichého oceánu se může pochlubit několika hornatými ostrovy i jedinečnými plážemi. Patří dnes mezi nejromantičtější místa na celém světě. Dlouhé, nekonečné písečné pláže s průzračně čistou vodou a barevnými korály obdivuje každý, kdo tuto krásu jen na malý okamžik spatří. Kokosové palmy, čerstvý vánek a pláže bez lidí, panenská příroda a místa, kudy lidské nohy kráčí jen v přijatelném počtu, přesně takové je Fidži. Pozoruhodné jsou nejen barevné korály, ale také drobní žraloci, hvězdice, želvy, nespočet rejnoků či také vzácní delfíni. Zapomenout ale nesmíme ani na tři tisíce let dlouhou historii lidského osídlení, která byla často velmi krvavá. Na Fidži se nejezdí jen lenošit, nýbrž také poznávat.

Foto: Pixabay

Na Fidži najdete opravdu krásné resorty

Krutá historie Fidži

Mezi místními obyvateli dlouho převládaly kanibalské zvyky. Ještě v 19. století bylo pojídání lidí docela běžným rituálem. Hlava přitom byla od těla byla vždy oddělena zvlášť. Touha po moci, pomsta ale zároveň i tresty vynášené nad urážkami kmene vedly domorodce právě k těmto zlověstným činům. Místní věřili, že po snědení oběti získají všechny jejich znalosti. Kanibalismus na Fidži je navíc velmi dobře popsaný. A je to fascinující čtení.

Za zvuku bubnování a domorodého zpěvu byly oběti popraveny ozdobným kyjem, předtím však byly často mučeny. Jejich osud byl pak rychle naplněn oddělením hlavy od trupu. Mezi nejchutnější části těla patřily údajně játra, srdce, ale také paže. Ty si vždy upravovali nad ohněm, syrové je nejedli. Jako příloha byla podávána zelenina.

S kanibalismem na Fidži se ale pojí řada dalších zajímavostí. Při servírování lidského masa využívali místní obyvatelé speciální dřevěné vidličky. Ty byly určeny jen a pouze pro tento účel. Všechno ostatní jídlo se jedlo rukama, na lidské maso se však nesahalo. Originální a použité vidličky dnes můžete vidět v muzeu v metropoli Suva. Jejich kopie jsou potom jedním z nejoblíbenějších suvenýrů, které si vozí turisté z Fidži domů.

Domorodci byli podle všeho velcí labužníci, neboť pro ně nebyl člověk jako člověk. Maso Evropanů v oblibě příliš neměli. Podle všeho jim zapáchalo a ani chuťově nešlo o žádnou dobrotu. Ne snad, že by zde Evropany nejedli, zkrátka ale nešlo o žádnou lahůdku. Známý je případ misionáře Thomase Bakera, který v roce 1867 nebyl k náčelníkovi jedné z vesnic dostatečně uctivým. V místním muzeu se můžete podívat na jeho boty, nic víc z něj nezbylo.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Hraná scénka z konce 19. století zobrazující kanibalismus na Fiji

Historie kanibalismu na Fidži je zajímavá i proto, že zde nešlo o žádnou okrajovou a výjimečnou záležitost, nýbrž o skutečně běžnou součást života. Svědčí o tom například fakt, že náčelník Undre Undre byl schopen za život zkonzumovat maso pocházející z 872 lidí. Není také bez zajímavosti, že místní obyvatelé se mnohdy nechávali sníst dobrovolně. Důvod byl ten, že podle místního náboženství čekal snědeného člověka posmrtný život, který však začínal ve stejném stavu, v jakém opustil náš svět. Proto se někteří starší lidé nechávali sníst, aby v posmrtném životě měli ještě dostatek fyzických sil a netrpěli v něm neduhy stáří.

Tato část historie Fidži je již samozřejmě minulostí. Místní obyvatelé vás dnes již nesnědí, ale dají vám klíče od vašeho hotelového pokoje, ve kterém si budete moci užívat dokonalou romantiku tohoto místa. S kanibalismem se na Fidži potkáte už jen v muzeu. Pokud však spíše než násilné historii dáváte přednost relaxaci na pláži, jste také na tom správném místě.

Na Fidži za Modrou lagunou

Film Modrá laguna z roku 1987 sbíral po svém uvedení jednu špatnou kritiku za druhou. Dostal se tak do skupiny snímků, které jsou považovány za tak špatné, že se díky tomu staly kultovními. Jednu věc však nelze Modré laguně upřít: dechberoucí záběry na Tichomořskou přírodu. A kde se Modrá laguna točila? Samozřejmě na Fidži. Konkrétně se jedná o ostrov Nacula, kde se můžete ubytovat v resortu, který nese jméno Modrá laguna přímo ve svém názvu.

Místní pláže ostudu filmu rozhodně nedělají, jsou totiž považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. A protože se jedná o dosti odlehlé místo, nemusíte se bát, že by byly přeplněné. Pokud chcete strávit dovolenou v tropickém ráji se vším všudy, pak je Modrá laguna tou nejlepší možnou volbou. Nedaleko odtud pak leží navíc ostrov Monuriki, kde se natáčel slavný Trosečník s Tomem Hanksem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz