Hlavní obsah
Cestování

Seznamte se s několika méně známými fakty o ostrově Lesbos

Foto: Pixabay

Ostrov Lesbos láká turisty z celého světa

Řecký ostrov Lesbos patří mezi oblíbené dovolenkové destinace mnoha Čechů. Co o něm ale kromě toho, že nabízí krásné pláže, víte? Přečtěte si o některých zajímavostech, které se s ostrovem pojí.

Článek

Základní informace o ostrově Lesbos

Ostrov Lesbos je se svou rozlohou 1633 km2 třetím největším řeckým ostrovem. Jeho pobřeží má délku plných 400 km a společně s ostrovy Samos, Lemnos, Chios a Ikaria tvoří samostatnou správní jednotku. Hlavním městem ostrova je Mytilene, kde žije kolem 60 000 lidí, asi třetina všech obyvatel ostrova.

Historie osídlení ostrova se začala psát již ve 2. tisíciletí před naším letopočtem a v průběhu staletí se zde ve vládě vystřídali Řekové, Římané, Byzantinci, Janované nebo Turci. Součástí novodobého Řecka je Lesbos od roku 1912. Tolik k obecně známým informacím. Pojďme se se teď podívat na ty méně známé, a proto možná ještě zajímavější.

Jak je to s názvem ostrova

U nás nejpoužívanější název Lesbos vznikl přepisem řeckého slova, které se poprvé objevuje v Homérových textech. Předtím byl ostrov označován slovem, které lze nejlépe přepsat jako Lazpa. Prakticky stejně opodstatněným přepisem může být také Lesvos. Je také na místě říct, že naše vnímání tohoto názvu je povětšinou mylné. Ve svém původním významu nemá totiž nic společného s ženskou láskou, nýbrž se jednalo o výraz označující zarostlý nebo lesnatý ostrov.

Foto: Pixabay

Ostrov Lesbos má neopakovatelné kouzlo

Lesbos: hlavní ostrov olivovníků

Ostrov Lesbos je zajímavý tím, že na něm roste 11 milionů olivovníků. Na každého obyvatele jich tak připadá asi 122, což je zdaleka největší počet olivovníků na obyvatele na světě. Olivový olej z ostrova Lesbos je považován za vysoce kvalitní a také představuje spolu s turismem nejvýznamnější zdroj příjmů celého ostrova.

Výlet za horkými prameny

Na ostrov Lesbos se samozřejmě jezdí především kvůli moři. Současně zde však návštěvníci mohou nalézt i horké termální prameny. Těm jsou přisuzovány léčivé účinky a schopnost ulevit člověku od celé řady neduhů.

Lesbos, domov toho nejlepšího ouza

Mnozí milovníci ouza se shodnou na tom, že to nejlepší ouzo z celého Řecka se vyrábí právě na ostrově Lesbos, konkrétně ve vesničce Plomari vzdálené asi 40 km od Mytilene na jižním pobřeží ostrova.

Foto: Pixabay

To nejlepší ouzo? Přece to z ostrova z Lesbos

Ohrožené památky

Na ostrově Lesbos je samozřejmě celá řada historicky zajímavých a významných památek. Často jde přitom o kostely. Minimálně tucet z nich je však považován za ohrožené památky. Najdeme mezi nimi třeba raně křesťanskou baziliku Fentelli Eressos.

Kulinářský zážitek na ostrově Lesbos

Ostrov Lesbos je jednou z nejzajímavějších řeckých destinací pro milovníky dobrého jídla. Ne snad, že by měl ostrov nějakou svojí vlastní vyhlášenou specialitu, ale je proslulý pro kulinářské umění svých kuchařů i dokonalou čerstvost a kvalitu místních ingrediencí. Nejen olivy, ale i zelenina nebo maso, převážně skopové, pocházejí z místní produkce a v rukou kuchařů se proměňují doslova v umělecká díla.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz