Hlavní obsah
Cestování

Stále více turistů mění Chorvatsko za přírodní krásy Albánie. Za vidění stojí třeba Modré oko

Foto: Android4smarts, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Syri i Kalter, Blue Eye nebo česky Modré oko: jedno z nejzajímavějších míst v Albánii a cíl řady výletů z turistických letovisek.

Chorvatsko je typickou destinací českých dovolenkářů. Tuto pozici si pravděpodobně ještě nějaký čas udrží. Stejně tak je ale pravdou, že stále více lidí volí raději jinou destinaci, třeba Albánii.

Článek

Albánie a její perla

Albánie je sice malá, ale současně také nesmírně zajímavá země. Zatímco v její severní části omývá pobřeží Jaderské moře, na jihu je to Jónské moře. Pokud je vaším cílem strávit dovolenou na pláži, albánská riviéra vám k tomu poskytne ideální prostředí. Na mysli máme především čisté moře s plážemi, které sice nemusí být vždy dokonale uklizené, avšak rozhodně nebudou tak přeplněné jako někde na Makarské riviéře. Pláže nejsou ale tím jediným, co je na Albánii zajímavé.

Jednou z nejzajímavějších albánských atrakcí je místo nazývané Syri i Kalter neboli Modré oko. Jedná se vlastně o masivní sladkovodní pramen, který vyvěrá z podzemích prostor na úpatí hory Mali i Gjere. Jedná se o vůbec nejsilnější vývěr tohoto typu v celé Albánii a jeho průměrný průtok je 6 krychlových metrů vody za vteřinu, v maximu to pak může být i přes 18 krychlových metrů vody za vteřinu.

Jeho popularita mezi turisty pramení především z jedinečné modrozelené barvy, která ze všeho nejvíce připomíná lidské oko se zornicí a duhovkou. Podle toho dostalo také toto místo své jméno. Modré oko je pramenem řeky Bistrica. Ještě, než se v ní ale promění, proteče voda asi kilometr dlouhým umělým jezerem. Na jeho březích rostou velké duby i jiné stromy, a i v tomto případě se jedná o velmi zajímavou přírodní kompozici.

Foto: Calistemon, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Voda pod pramenem protéká i takovouto krajinou.

Další zajímavosti Modrého oka

Modré oko patří k těm vodním zdrojům, u nichž není zřejmé, jak hluboké vlastně jsou. Dlouhou dobu se uváděla hloubka přes 50 metrů, díky francouzské expedici už dnes ale víme, že je to více než 70 metrů. Do této hloubky se totiž její členové potopili. Na dno ale stále nedosáhli a jeho hloubka tak zůstává i nadále záhadou.

V Modrém oku si dokonce můžete zkusit zaplavat. Rozhodně bychom vám to ale nedoporučovali, neboť teplota vody je zde pouhých deset stupňů. Kdybyste však do pramene přeci jen skočili, jeho síla vás okamžitě vystřelí zpátky na hladinu. To je mimochodem i důvod, proč zde mají potápěči takové problémy. Kvůli potřebě překonávat extrémně silný protiproud trvají ponory dlouho.

Ani této lokalitě se ale nevyhýbají problémy. V roce 2004 pramen dočasně vyschnul a v roce 2017 zase jeho okolí shořelo při lesním požáru. Modré oko, které je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v celé Albánii není v zemi jediné. Druhé a neméně krásné jezírko označované také jako Modré oko najdete u městečka Theth v severní Albánii. Zatímco známější Modré oko, tedy to, o kterém byla doposud řeč, se nachází na jihu země u vesnice Muzine.

Je velmi pravděpodobné, že až budete trávit v Albánii svoji dovolenou u moře, výlet k Modrému oku vám bude určitě nabídnut. Neměli byste si jej nechat ujít.

Foto: Granit Temaj, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Další jezírko pojmenované Modré oko, tentokrát u vesnice Theth na severu země.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz