Hlavní obsah
Cestování

Tajemné obruky patří k nejzajímavějším přírodním strukturám v Turecku

Foto: Pixabay

Obruky jsou přírodní útvary, které jsou krásné na pohled, a proto k nim vyráží stále více turistů

Turecko patří k nejoblíbenějším destinacím evropských dovolenkářů. Nabízí ale mnohem více než jen pláže a hotelové resorty. Mezi méně známé, avšak dechberoucí zajímavosti patří třeba tzv. obruky.

Článek

Co jsou obruky

Pokud se by se vám poštěstilo proletět se letadlem nad náhorní plošinou centrální Anatólie, pravděpodobně byste obdivovali drsnou krásu prakticky prázdné polopouště. To jediné, co krajinu trochu ozvláštňuje jsou vodní plochy, třeba ty vzniklé v útvarech zvaných obruky.

Obruky jsou vlastně díry do země, které mají průměr několik set metrů a bývají až 200 metrů hluboké. Pokud se na dně vytvoří jezero je celá kompozice ještě krásnější a zajímavější.

Foto: Volker Höhfeld, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Modř jezera v jednom z tureckých obruků

Z geologického hlediska vznikly obruky zhroucením horních vápencových vrstev do podzemních prostor, ve kterých se hromadily plyny. Způsob vzniku tak trochu připomíná třeba vznik naší Macochy. Není ale náhoda, že právě turecké slovo obruk se používá k popisu podobných objektů celosvětově. Turecko, konkrétně centrální Anatólie, je těmito útvary proslulé a nikde jinde na světě je v takovéto koncentraci prostě nenajdete.

Jak již bylo zmíněno, na dně může a nemusí být voda. V prvním případě se pak útvar nazývá sulu obruk, v tom druhém potom kuru obruk. Ty s vodou na dně jsou mnohem zajímavější. Jezera jsou propojena s podzemními vodami a voda jimi protéká. Díky tomu se voda v obrucích točí jakoby ve víru a vždy proti směru hodinových ručiček.

Obruky a turismus

Místní obyvatelé znali samozřejmě obruky odnepaměti a často jejich vodu využívali. Turisté je však objevili teprve nedávno. Přesto už dnes míří k těm největším a nejznámějším řada turistických autobusů. Tím úplně nejčastějším cílem turistů je potom Obruk gšlu. Jeho jezero je totiž poměrně dobře přístupné, má krásně modrou barvu a jeho propast je opravdu monumentální. Šířka obruku se pohybuje od 200 do 230 metrů. Hloubka celého obruku je potom 145 metrů. Turisté se dostanou do výšky 12 metrů nad hladinou jezera.

Návštěva tohoto obruku je zajímavá i z tohoto důvodu, že hned vedle něj stál od poloviny 13. století velký karavanseráj, tedy útočiště pro karavany, které tudy v minulých staletích putovaly. Tato středověká stavba se nachází jen několik metrů od okraje obruku, což je samo o sobě také velmi zajímavé a fotogenetické. Návštěvu Obruku gšlu je tedy možné spojit s průzkumem středověkého karavanseráje.

Obruky zatím nepatří mezi nejznámější turecká turistická lákadla. I když je turisté začínají obdivovat, stále ještě si je můžete prohlédnout bez nutnosti prodírat se davy. I to přispívá k jejich jedinečné atmosféře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz