Hlavní obsah

Taky dětem v autě říkáte, že je příště pošlete poštou? Dříve to bylo skutečně množné

Foto: Pixabay

Dnes by se cesta poštou dětem asi moc nelíbila. A přesto k tomu dříve docházelo.

Jedná se o jednu z největších kuriozit v historii poštovních služeb. Nejasná pravidla jedné z největších poštovních společností vedla k tomu, že si lidé posílali i děti. Kde to bylo a jak to dopadlo?

Článek

Vznik poštovní legendy

Na samém počátku Americké revoluce, v roce 1775, byla založena národní poštovní agentura s názvem United States Post Office. Jejím prvním šéfem nebyl jmenován nikdo jiný než slavný Benjamin Franklin. V prvních letech své existence fungovala celkem standardním způsobem, koneckonců stavěla na základech původní britské koloniální pošty. Poštovní služby však byly omezeny na klasické dopisy, resp. zásilka nesměla mít víc, než 1,8 kilogramu.

V roce 1913 rozšířila americká pošta nabídku svých služeb. Zákazníkům totiž umožnila posílat i balíky. Jejich podoba ale nebyla příliš dobře definovaná a pod slovem balík bylo možné si představit leccos. A toho někteří kreativnější zákazníci rychle využili. Zjistili totiž, že je pravidla neomezují ani v posílání dětí.

Pokud se ptáte, proč by to někdo dělal, pak vězte, že důvody byly především ekonomické. Dítě bylo možné poslat třeba vlakem, buď se ale posílaly příliš malé děti, které by to vlakem samy nezvládly, anebo děti větší ale za výhodnější cenu. Ano, poslat dítě poštou bylo levnější než mu kupovat lístek na vlak.

Známé případy dětí poslaných poštou

Jen měsíc poté, co bylo umožněno posílat balíky, využili tuto možnost první rodiče. Pár z Ohia poslal svého malého potomka k babičce, která žila asi 1,5 kilometru daleko. Nad tím se ještě asi šlo shovívavě pousmát, ale další případy už byly u poznání zajímavější. Vzdálenosti, na které lidé děti posílali, se stále prodlužovaly: 65 km, 120 km… rekord potom činí 1160 km, na tuto vzdálenost poslala matka otci šestiletou dívku z Floridy do Virginie. Stálo jí to 53 centů, přičemž známky byly nalepeny dítěti na kabaték.

Pošta zjevně poněkud zanedbala přípravu, je ale zajímavé, že trvalo celé dva roky, než pravidla změnila a zavedla omezení, která přepravu živých bytostí znemožňovala. Trvalo to ale jen tři roky a svoji nedůslednost zopakovala. Se zavedením letecké pošty totiž opět chyběla omezení a lidé se tak sami několikrát poslali leteckou poštou namísto toho, aby si kupovali letenku.

Přeprava dětí poštou zůstává kuriozitou, která je samozřejmě reliktem minulosti. I když, kdo ví? Možná, že společnost se zásadně změní a pošta budoucnosti zavede takové technologické novinky, které něco takového opět umožní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz