Článek
Naučná stezka na území dvou států
Dědictví doby ledové je takzvanou přeshraniční naučnou stezkou, která zasahuje, jak na území České republiky, tak na území Polska. Stezka přitom vede těmi vůbec nejzajímavějšími a nejvýznamnějšími částmi Krkonoš. Ohraničená je Luční boudou, bývalou Obří boudou a na polské části jezerem Maly Staw.
Okružní trasa o celkové délce asi 9 km vede od vyhlídky na Obří důl přes Úpské rašeliniště, Luční boudu, jezero Maly Staw a Bialy Jar až ke Slezskému domu. Nechybí samozřejmě informační panely, které vás provedou přírodní a geologickou historií této části našeho nejvyššího pohoří.
Čtyři informační panely leží na českém území, zbývajících pět na polském území. Značná část stezky vede po dřevěném chodníku. Okružní trasa jako taková není příliš náročná, je ale třeba si uvědomit, že ke stezce se musíte také nějak dostat a poté z ní odejít. Typickým výchozím bodem je Luční bouda, ke které si musíte vyšlápnout až z Pece pod Sněžkou.
Krajina subarktické tundry
Na své cestě uvidíte krajinu odpovídající takzvané subarktické tundře, která zde zůstala od konce poslední doby ledové. Jen díky tomu se zde také zachovaly mnohé druhy rostlin a živočichů, které jsou taktéž relikty doby ledové. Mezi tyto druhy patří například šídlo horské, nebo slavík modráček.
Není také od věci si připomenout, že právě voda zadržovaná Úpským rašeliništěm se proměňuje v řeku Úpu. Méně náročný výlet za kouzlem krkonošských rašelinišť potom nabízí rašeliniště Černohorské. K němu se dostanete pohodlně lanovkou Černohorský expres. Začátek stezky Černohorské rašeliniště je asi 1,5 km od horní stanice lanovky. Stezka je přístupná od června do října.
Zdroje informací: https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-dedictvi-doby-ledove/