Hlavní obsah

Toxoplazmóza jako užitečný pomocník? Jak dokáže jednobuněčný organismus udělat z vlka vůdce smečky

Foto: Pixabay

Vlk s toxoplazmózou má mnohem větší šanci na to stát se vůdcem smečky než vlk bez ní

O toxoplazmóze toho již bylo napsáno hodně. Tenhle jednobuněčný prvok totiž dokáže opravdu velké věci. O tom, co dělá s vlky, toho ale zatím moc známo nebylo. Až doteď. A zjištění je to fascinující.

Článek

Co je toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění způsobené prvokem Toxoplasma gondii. Finálním hostitelem tohoto prvoka jsou kočkovité šelmy, napadnout ale může i jiné živočichy a také člověka. Známá jsou rizika, která toxoplazmóza představuje pro těhotné, resp. jejich plod. Napadení plodu může způsobit jeho závažné poškození, včetně poškození mozku, očí nebo jiných orgánů.

U většiny zdravých dospělých probíhá infekce bez příznaků nebo s velmi mírnými příznaky podobnými chřipce jako je únava, bolest hlavy a svalů. Ještě zajímavější je ale jiná věc. Jak bylo řečeno, Toxoplasma gondii se chce dostat do těla kočkovitých šelem, to jsou jejich definitivní hostitelé. A udělá proto cokoliv. Pokud napadne hlodavce, schválně jej donutí vběhnout kočce přímo do rány.

Schopnosti toxoplazmózy

Již tato schopnost ovlivňovat chování myší zní dostatečně fantasticky, jenomže podle některých teorií dokáže toxoplazmóza něco podobného i s lidmi, resp. s jejich mozky. Toxoplazmóza podle některých studií způsobí, že lidé s tímto parazitem jsou méně opatrní, častěji způsobí dopravní nehody apod. Zkrátka to samé, jako u myší. Pojďme ale k vlkům.

Vlk jako psovitá šelma není přímo cílovým zvířetem toxoplazmózy, pokud ale vlci žijí poblíže kočkovitých šelem (jako např. v americké divočině, kde se setkávají s pumami), mohou se nakazit také. A co s nimi taková toxoplazmóza udělá?

Studium vlčích smeček v Yellowstonském národním parku ukazuje, že vlčí samci s toxoplazmózou se s pravděpodobností, která je 46× vyšší než obvykle, stanou vůdci smečky. To samozřejmě není náhoda a nelze to vysvětlit nějakou nepřesností nebo špatnou interpretací pozorování. Je tedy toxoplazmóza pro samce vlků opravdu takovým požehnáním, jak by se mohlo zdát?

Podle všeho lze tuto zajímavou statistiku opět vysvětlit tím, že vlci jsou ochotnější k souboji a prakticky nikdy z něj neustupují. To je sice dost riskantní chování, na které takový vlk nezřídka doplatí, ale současně to významně zvyšuje jejich šance na to, že si vydobydou vůdčí postavení. Kromě toho se ukazuje, že vlci s toxoplazmózou opouštějí dříve svoji smečku. To platí pro samce i samice.

Toto všechno ukazuje, jak silně dokáže toxoplazmóza ovlivňovat mnohem vyšší živočichy, a dokonce i člověka. Tenhle prvok má pro nás nepochybně schované ještě nejedno překvapení a nám zbývá hodně co objevit a pochopit do doby, než skutečně porozumíme tomu, jak vlastně funguje.

Na co si dát pozor?

Toxoplazmóza se může do lidského těla dostat různými způsoby. Tohle jsou ty hlavní:

  • Konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa, platí to i pro vepřové, jehněčí, zvěřinu i další
  • Kontakt s kočkami. Jak bylo uvedeno, kočky jsou definitivními hostiteli parazita a od nich proto hrozí nebezpečí. Nákaza se může přenést například při výměně kočkolitu
  • Konzumace kontaminované zeleniny. Ano, parazit se může vyskytovat i v půdě kontaminované kočičím trusem.
  • Přenos z matky na plod

Co se léčby týká, u zdravých dospělých většinou není nutná, alespoň k ukončení akutní fáze, se kterou si tělo poradí samo. Následná dlouhodobá fáze, s níž se pojí výše uvedené je ale jiný příběh, jehož závěr zatím neznáme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz