Článek
Budíček, večerka a všechno mezi tím
Čas strávený na Mezinárodní vesmírné stanici mají astronauté rozplánovaný na úseky, které mohou mít délku pouhých pět minut. Časový plán jim vytváří oddělení nazývané Ops Planner. Jejich čas se ale obecně dělí na segmenty podobné těm, na jaké si dělíme den my všichni tady na Zemi. Stejně jako my, astronauté dělí svůj čas mezi práci, zábavu i starost o své tělo. Typický pracovní den astronauta začíná v šest hodin ráno a končí v 9:30 večer. Mimochodem, používaný je tzv. Greenwichský střední čas.
Zvoní budík
Astronauté se tedy vzbudí v 6 hodin ráno a čeká je to samé co vás. Musí si dojít na toaletu (to je ve vesmíru pravda trochu složitější a jedná se o téma samostatného článku) a poté se věnují zbytku své hygieny. Ve vesmíru nenajdete žádnou sprchu a astronauté se tak musejí spokojit se suchým šamponem nebo vlhkou žínkou a tou trochou vody, se kterou si poradí odsávací systém. Každý astronaut si může vzít na stanici svoji oblíbenou značku svojí pasty a čištění zubů je samozřejmě nedílnou součástí ranní rutiny. Nechybí v ní ani holení, je však třeba dbát na to, aby po něm nezbyl ani chloupek poletující po stanici. Vše je třeba odsát.
Po ranní hygieně následuje samozřejmě snídaně. A když už jsme u jídla: i to mají astronauté podrobně rozplánované. Je jim určen kalorický přísun, do nějž se musí vejít tři hlavní jídla. Při plánování je samozřejmě přihlíženo k fyzické konstituci astronauta. Drobné astronautky mohou mít naplánován příjem 1900 kalorií za den, zatímco jejich kolega, který je pěkný pořízek, dostane 3200 kalorií.
Hlavní část dne
Po snídani je čas jít do práce. Největší část dne věnují astronauté provádění vědeckých experimentů, které jim jsou ze země zadávány. Stejně tak monitorují průběh dlouhodobějších projektů. Astronauté se musí také starat o údržbu stanice. Pod tímto pojmem se může skrývat obyčejné čištění filtrů stejně jako nahrávání nového softwaru do počítače nebo výstup do volného prostoru vesmíru a opravy stanice zvenku.
Zapomenout samozřejmě přitom nesmí astronauté ani na oběd. Výhodou je, že nemají starost s mytím nádobí. Vše je v jednorázových obalech, ve kterých je jídlo ohříváno, a ze kterých je poté konzumováno. Do této hlavní části dne se započítává i cvičení. Každý astronaut má denně povinné dvě hodiny cvičení na speciálních strojích. Jedná se o nesmírně důležitou činnost, neboť v prostředí mikrogravitace bez něj člověk ztrácí poměrně rychle kostní i svalovou hmotu.
Zábava a spánek
Každý astronaut má samozřejmě nárok na svůj osobní volný čas. Ten tráví každý jinak. Někdo dává přednost četbě, jiný kouká na film, poslouchá hudbu či hraje počítačovou hru. Astronauté také samozřejmě komunikují se svými blízkými na Zemi, nebo se věnují společným aktivitám, například hraní karet. Zajímavostí je, že i na Mezinárodní vesmírné stanici se drží víkendy, kdy mají astronauté mnohem méně povinností a více volného času.
Astronauté mají naordinováno osm hodin spánku, ke kterému se proto musí uložit před desátou hodinou. Spaní je také poněkud odlišné od toho pozemského. Astronauté spí ve spacáku, který je však připevněn ke zdem stanice. V opačném případě by totiž po stanici ve spánku poletovali. A až jim v šest hodin ráno opět zazvoní budík, vše začíná nanovo.
Zdroje informací: https://www.nasa.gov/general/morning-routine-in-space/