Článek
Boj o oheň
Na březích řeky Purus v jihozápadní části Amazonie leží malá vesnice jménem Bella Rosa. Před několika dny se tam kolem sedmé hodiny večer objevil neznámý cizinec. Šlo o mladého muže, bosého a oblečeného jen v bederní roušce. Jednalo se o příslušníka jednoho z indiánských kmenů, které stále žijí v hloubi amazonského pralesa a které se nikdy přímo nesetkaly s naší civilizací.
Muži samozřejmě nikdo nerozuměl, ale vzhledem k tomu, že v ruce nesl dvě dřevěná polena, místní obyvatelé usoudili, že je domorodec prosí o pomoc s rozděláním ohně. Nenapadlo je proto nic lepšího než mu věnovat zapalovač a snažili se jej naučit, jak tento vynález používat. Ani přes upřímně míněnou snahu však tajemný muž nebyl schopen funkci zapalovače pochopit.
Poměrně rychle také do vesnice dorazili úředníci z agentury pro záležitosti domorodých obyvatel a muže si převzali do své péče. Lékař zběžně muže prohlédl a konstatoval, že je v dobrém fyzickém stavu. Pro lékařský tým tím práce ale teprve začala. Jejich úkolem nebylo zkoumat indiána, nýbrž vyšetřit všechny místní obyvatele a posoudit, zdali nemohli domorodce nakazit nějakou chorobou, proti které nemohou mít příslušníci izolovaných kmenů vybudovanou imunitu.
I zdánlivě banální nemoc by mohla takový domorodý kmen zcela zničit. Koneckonců, po příchodu Evropanů do Ameriky se přesně toto stalo v obrovském měřítku a na nemoci přivlečené z Evropy zemřela podstatná část původních obyvatel střední Ameriky.
Brazílie a domorodí obyvatelé
Nikde jinde na světě nežije tolik lidí, kteří se nikdy nesetkali s civilizací. Vědci odhadují, že v oblasti Amazonie žije asi stovka domorodých skupin, které zatím nikdo nekontaktoval. Většina z nich potom žije v odlehlých pohraničních oblastech státu Acre a také podél hranice s Peru.
Brazilská vláda zastává politiku nevměšování a tam, kde se takové skupiny nacházejí často zřizuje ochranná pásma tak, aby domorodci mohli žít nerušeně a neovlivněni okolním světem.
Realita je ale samozřejmě o něco méně romantická. S tím, jak postupuje těžba dřeva a dochází ke kácení pralesů pro zábor zemědělské půdy se přirozené prostředí těchto lidí neustále zmenšuje. Je bohužel naivní si představovat, že ve chvíli, kde se těžba dostane na okraj území domorodých kmenů nedojde k posunu hranic a dalšímu zmenšení území domorodců.
Jak ale ukazuje příběh domorodce, který si pravděpodobně přišel pro pomoc s rozděláním ohně, minimálně v některých případech domorodci o běžných vesnicích vědí a dost možná je dlouhodobě pozorují. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že tento člověk sebevědomě nakráčel přímo do vesnice, kde tušil, že tajemství ohně místní obyvatelé znají. A kdyby dostal o trochu více času, jistě by přišel na kloub i tomu, jak zacházet s kouzelným ohněm zavřeným do malé krabičky, které říkáme zapalovač.