Hlavní obsah
Lidé a společnost

V New Yorku lze nyní přecházet silnici mimo přechod a na červenou. Co to má společného s rasismem?

Foto: Pixabay

V New Yorku na přechody moc nedají. Nově už jim za to nehrozí pokuta

Co si představíte, když se řekne New York? Možná to bude Socha svobody, možná Times Square, možná Ground Zero. Pro „Velké jablko“ je ale typický i tzv. jaywalking. Co to je? A proč byl ilegální?

Článek

Fenomén jaywalking

Pod tímto zvláštním slovem se rozumí přecházení rušných newyorských vozovek bez ohledu na přechody nebo svítící červenou barvu na semaforu. Pro obyvatele New Yorku je to téměř denní chleba, což koneckonců všichni dobře víme z amerických filmů odehrávajících se v tomto „městě, které nikdy nespí“.

Jaywalking je pro New York možná typický, je ale také nelegální. Tedy alespoň až doteď byl. Nově jsou příslušné zákony zrušeny a v New Yorku můžete přecházet kdy a kde se vám zachce. Zdánlivě se nejedná o nijak zásadní věc, vše má ale velmi zajímavé pozadí.

Nelegální jaywalking

Jaywalking byl v New Yorku nelegální od roku 1958, kdy byl zaveden, aby zvýšil bezpečnost na ulicích. Pokuta činila v poslední době až 250 dolarů, v přepočtu tedy téměř 6000 korun. Zdá se to logické, přecházet by se mělo na přechodu, jak se všichni učíme už ve školce. Celé to však mělo háček.

Foto: Pixabay

Semafor pro chodce? V New Yorku již jen pouhé doporučení

Problém nespočíval v tom, že by lidé nařízení obecně nerespektovali. Přechody ignorují lidé od Los Angeles po Prahu vcelku běžně bez ohledu na pokuty. Šlo o to, že ačkoliv pravidla porušují všichni stejně, plných 92 procent pokut bylo policisty udělováno černochům a hispáncům. Jinými slovy: zákaz přecházení mimo přechod a na červenou se stal zrcadlem přetrvávajícího latentního rasismu ve společnosti.

New York se proto rozhodl zákaz zrušit. Od nynějška nebude možné využívat tento zákon k šikaně nikoho. Jeho zrušení ale udělalo radost všem, bez ohledu na barvu pleti. Většina lidí z New Yorku se shoduje na tom, že bez něj bude městu lépe. Jaywalking stejně všichni provozovali, nyní to budou moci dělat legálně.

Newyorčané varují

Obyvatelé i úřady nicméně varují návštěvníky New Yorku předtím, aby to ve větší míře sami zkoušeli. Místní lidé říkají, že oni sami jsou na to zvyklí a vědí, co si mohou dovolit a jak se ve vozovce chovat. Pro přespolní to může být mnohem náročnější a mnohem snáze udělají chybu, která se jim nemusí vyplatit. Ani místní ale nejsou vůči chybám imunní a v posledních pěti letech zemřelo v New Yorku při této činnosti na 200 lidí.

Speciálně jsou potom ale zmiňováni turisté z Japonska a dalších asijských zemí. V Asii je jaywalking poměrně běžný, funguje ale trochu jinak. V Asii je totiž běžné přecházet vozovku po pruzích a po překonání jednoho zůstat vždy stát uprostřed vozovky. To v New Yorku neplatí, když už přecházet, tak celou vozovku najednou. A protože řidiči nejsou na zastavování chodců uprostřed vozovky zvyklí, mohou je snadno srazit.

Zkrátka a dobře, až budete v New Yorku, nikdo vám za špatné přecházení pokutu nedá, auto vás ale může srazit docela snadno. Tak si přecházení dobře rozmyslete.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz