Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Vosy: Kde jsou vyhlášenou pochoutkou a kde vám za jejich zabití naopak napaří milionovou pokutu?

Foto: Pixabay

Vosy: pro někoho nepřítel, pro jiného dokonalý příklad užitečného hmyzu.

V jedné nezapomenutelné filmové scéně si Rudolf Hrušínský stěžuje: „Jak by tu bylo krásně, kdyby tu nebyly ty děsný vosy“. Vztah k nim ale není vždy stejný. Někde jsou chráněné, jinde jsou konzumovány.

Článek

Člověk a vosa

Většina lidí začne o vosách přemýšlet až ve chvíli, kdy jim na letní zahrádce začnou kroužit kolem talíře nebo skleničky. V takovém případě z nich potom příliš velkou radost nemají. Pokud se potom s nimi pustí do křížku, nezřídka to skončí buď nepříjemným žihadlem nebo rozplácnutou vosou, případně obojím.

Pro ty, kdo se začnou o vosy podrobněji zajímat, jsou však tito malí tvorové naopak užitečnými přáteli. Pro přírodu i pro nás mají ve skutečnosti vosy velký přínos. Kromě toho, že patří mezi opylovače, byť ne tak efektivní jako včely, loví mouchy čímž omezují šíření nejrůznějších nemocí. Stejně tak vosy likvidují i některé další škůdce. A právě proto na ně někde nedají dopustit. Pro někoho možná trochu překvapivě se toto děje například v sousedním Německu.

Pokuta za zabití vosy může v Německu přesáhnout milion korun

Díky svému významu pro životní prostředí jsou vosy v Německu zařazeny mezi chráněné druhy. To mimo jiné znamená, že je zakázáno vosy zabíjet, zraňovat, lapat nebo dokonce úmyslně plašit. Pokuta za porušení tohoto zákona se může vyšplhat teoreticky až na 65 000 euro, v přepočtu tedy 1,5 milionu korun.

Maximální výše pokuty je sice spíše teoretická a nikdo ji ještě nedostal, několik pokut v hodnotě 10 000 eur, tedy asi 240 000 korun, již u našich sousedů padlo. Používat nesmíte samozřejmě ani pasti na vosy, ty mohou být umístěny například v restauracích, nebo obchodech s potravinami, doma je ale mít nemůžete. V případě, že byste potřebovali odstranit, nebo přemístit hnízdo, vždy musíte zavolat odborníky.

Foto: Anajemstaht, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Vosy včetně královny se starají o larvy. Ty mohou být ale i skvělou pochoutkou.

U nás vosy nejsou takto přísně chráněné a plácnout je můžete. Přesto ale vos ubývá a i v době, kdy na přelomu srpna a září dozrává ovoce, se občas vosy nevyrojí v takovém množství jako dříve. Týká se to samozřejmě i jiného hmyzu, každopádně je na místě si automatické plácání vos raději rozmyslet.

Vosy jako potravina

Zatímco v Německu jsou vosy úzkostlivě chráněny, jinde se dokonce konzumují. Dospělá vosa se sice jíst dá, příliš vhodná ani chutná není. Je také potřeba dávat velký pozor, aby vosa nebyla ještě živá, neboť žihadlo přímo v krku je život ohrožující. Na konzumaci dospělých vos proto raději zapomeňte.

Úplně jiná situace je ale u larev. Ty jsou na mnoha místech světa vyhlášenou pochoutkou. Příkladem může být horská vesnice Kushihara v centrální oblasti japonského ostrova Honšů. Právě odtud pochází speciální varianta japonské speciality gohei mochi. Jedná se o pochoutku jejíž základ tvoří smažená rýže, která je následně doplněna například o med, ořechy, vejce apod. Gohei mochi z vesnice Kushihara je potom vylepšeno vosími či sršními larvami a označuje se jako hachinoko. Ve vesnici mají dokonce jednou ročně festival pokrmů ze včelích larev.

Japonsko ale není jedinou zemí, ve které se vosí larvy sbírají pro konzumaci. Dlouhou historii konzumace larev mají v Africe, v Jižní Americe, i v jihovýchodní Asii. Hmyzí potraviny začínají pomalu pronikat i k nám. Není proto vyloučené, že za nějaký čas budete mít možnost koupit si potraviny i s vosími larvami. Jak byste se na to tvářili? Lákala by vás tato specialita? A jak vlastně na vosy reagujete? S bohorovným klidem nebo se hned sápete po plácačce?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz