Hlavní obsah
Cestování

Vydejte se napříč republikou po stopách Járy Cimrmana

Foto: Draceane, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zastávka Kaproun na Jindřichohradecku, jedno z nejoblíbenějších zastavení fanoušků Járy Cimrmana

Když v roce 2005 vysílala Česká televize soutěž Největší Čech, bylo od začátku jasné, koho diváci zvolí za vítěze. Nemohl to být nikdo jiný než Jára Cimrman. Vydejte se po jeho stopách.

Článek

Jára Cimrman

Tohoto univerzálního českého všeuměla a zapomenutého génia „objevili“ pro Čechy Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák v roce 1966. Divadlo Járy Cimrmana, které bylo poté jimi založeno, se stalo kulturním fenoménem a kapitoly ze života této fiktivní postavy u nás doslova zlidověly. Jára Cimrman si získal nespočet fanoušků napříč generacemi a počty repríz jednotlivých her se počítají na vysoké stovky.

Vysvětlení této jedinečné popularity je třeba hledat v jemném a laskavém humoru, který často geniálním způsobem pracuje s historickými reáliemi, avšak na úrovni běžné vzdělanosti a všeobecného rozhledu. Postava Járy Cimrmana je natolik populární, že si začala žít svým vlastním životem, který dalece přesahuje jeviště jeho žižkovského divadla. Po celé republice začala vznikat místa, která mají být s Cimrmanem tím či oním způsobem spojená. Zkuste třeba teď v létě alespoň některá z nich navštívit.

Naučná stezka Járy Cimrmana

Putování můžete začít třeba na naučné stezce Járy Cimrmana, která začíná v Lomnici u Tišnova na Jižní Moravě. Tato 5 km stezka kopírující žlutou turistickou značku vede z náměstí v Lomnici až k Hájence pod kopcem Sýkoř, jemuž dnes vévodí mohutný televizní vysílač. Na konci stezky najdete idealizovanou a „zploštělou“ podobiznu mistra Cimrmana.

Stezka má několik naučných zastávek, na nichž si můžete číst ukázky z Cimrmanových her, nebo se dozvědět zajímavosti z jeho života. Nedaleko leží také studánka Járy Cimrmana, ke které rád chodíval v roce 1916, když pracoval v nedaleké Řečkovické cihelně. Cimrmanova studánka neleží přímo na naučné stezce a pokud jí chcete navštívit, musíte si cestu trochu prodloužit.

Zastávka Kaproun

Za dalším zajímavým místem spojeným s Járou Cimrmanem se budete muset vydat do Jižních Čech. Zastávka Kaproun leží na trati jindřichohradecké úzkokolejky. A jakou souvislost s největším velikánem našich dějin? Ten se tudy vracel po železnici z Vídně do Prahy, a protože neměl jízdenku, byl zde průvodčím z vlaku vysazen (čti vyhozen). Při pádu se Cimrmanovo tělo obtisklo do měkké zeminy. Z tohoto památného místa byl při archeologickém průzkumu vytvořen odlitek, který zde mohou návštěvníci společně s pamětní deskou vidět.

Nejnižší rozhledna na světě

Jára Cimrman při svém putování po českých zemích navštívil mnoho míst, která mu doslova učarovala. Při odpočinku u Nouzova v dnešním Libereckém kraji se rozhodl, že zde pro své následovníky postaví rozhlednu. Protože ale neměl rád výšky, má jeho rozhledna výšku -0,15 m, což z ní činí nejnižší rozhlednu na světě. Kromě samotné rozhledny se zde mohou návštěvníci seznámit i s některými vynálezy Járy Cimrmana.

Foto: Richenza, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Nejnižší rozhledna na světě, ta Cimrmanova

Cimrmanova rozhledna podruhé

Jinou Cimrmanovu rozhlednu můžete navštívit také u Úštěka. Jedná se sice jen o její metr vysoký model, ale i z něj můžete posoudit, o jak skvělé dílo by mohlo jít, kdyby mistr neměl takovou smůlu. V blízkosti najdete také Cimrmanovy obří houby. Ano, i zde zanechal Jára Cimrman své stopy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz