Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Zapomeňte na žraloky: nejen v Egyptě číhá největší nebezpečí jinde

Foto: Hatem Moushir, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Bodlok klame tělem a zdá se být neškodný. Zdání ale klame…

Moře dokáže být stejně tak krásné jako nebezpečné. A nemusí se přitom jednat o vyložené hlubiny. K úrazu můžete snadno přijít i na mělčině poblíž vaší hotelové pláže.

Článek

Rizika v Egyptě

Většina turistů se před cestou do Egypta, především k jeho rudomořskému pobřeží, shání po informacích, které se týkají potenciálního nebezpečí ze strany žraloků. Ti se v Rudém moři skutečně vyskytují a čas od času na nějakého turistu opravdu zaútočí. Je však třeba říct, že turisté jsou často neukáznění a plavou tam, kam nemají.

Pokud se při dovolené vyhnete žralokům, vyhráno ale nemáte. V poslední době působí turistům problémy také ryba jménem bodlok. Na první pohled byste to do ní rozhodně neřekli. Jedná se o 30 až 70 cm dlouhou rybu s oválným a zploštělým tělem, která dokáže hrát všemi barvami. Člověk má nutkání si ji pohladit. To by ale byla velká chyba.

Seznamte se s bodlokem

Bodloků existuje několik desítek druhů, v Egyptě se ale často setkáte s bodlokem rudomořským. Jedná se o rybu býložravou, která se zdržuje v okolí korálů. Ani to nezní nijak nebezpečně. Varovat nás ale může anglické jméno této ryby. Zní totiž surgeonfish, tedy ryba-chirurg. V zadní části svého těla, těsně před ocasem má totiž speciální ostny. Které ze všeho nejvíc připomínají skalpel, především pak tím, jak jsou ostré. Jakožto býložravec je bodlok používá v sebeobraně, to ale neznamená, že je nepoužije také proti vám ve chvíli, kdy ve vás spatří hrozbu.

Ostny jsou skutečně extrémně ostré a bodlok vám s nimi dokáže způsobit vážná poranění a hluboké otevřené rány. Jeho ostny přitom bez problémů proniknou i neoprenem nebo materiálem bot do vody. Vzhledem ke své malé velikosti se může bodlok objevit i na mělčině a značně tím zkomplikovat dovolenkářům pobyt.

Foto: Kora27, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Krásný bodlok ještě jednou.

Abychom ale z bodloka nedělali krvelačné monstrum, tak je také třeba říct, že ve většině případů zkusí svého nepřítele nejprve zastrašit. Dělá to tak, že proti němu rychle vystartuje, avšak změní směr. Pokud se mu jeho protivník uklidí z cesty, nemá již důvod na něj dále útočit. To platí pro ryby, stejně jako pro turisty.

V Rudém moři je u egyptských břehů možné narazit i na další potenciálně nebezpečné živočichy. Některé ryby jsou vybaveny jedovatými ostny, například ropušnice, či odranec. Ti se mohou skrývat zahrabané v písečném dně a jsou proto velmi snadno k přehlédnutí. To se konec konců týká i perutýna.

Dravec jménem homolice

Speciálně v noci potom hrozí riziko i od homolice, což je jedovatý plž. Ten vypadá ve své ulitě velmi zajímavě a láká k tomu, aby si jej člověk vzal do ruky. Některé druhy (část z nich žije i v Rudém moři) ale dokážou doslova v okamžiku umíchat ve svém těle jed, který je natolik silný, že může být pro člověka i smrtelný. Do těla ho vpraví skrze harpunu, kterou vystřelí z těla díky silné svalové kontrakci. Střílet potom může kterýmkoliv směrem. Do několika hodin potom přichází malátnost, otupělost, ale i paralýza nebo selhání dýchacího systému případně selhání srdeční.

V Egyptě se to stejně jako v jiných tropických oblastech jen hemží krásnými, ale nebezpečnými mořskými živočichy. Neznamená to ale, že byste se do těchto oblastí měli bát jezdit, jako všude jinde, i tady je zkrátka potřeba dodržovat určitá pravidla a dbát na oficiální doporučení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz