Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vyhraje příští volby hrnek se správným obrázkem?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: koláž knihoMolka

Stačí vybrat správnou fotku a úspěch se možná dostaví (a nebo taky ne).

30. 8. 19:16

„Vězeňský“ portrét bývalého prezidenta Donalda Trumpa se během pár hodin stal vítanou marketingovou příležitostí pro jeho tým i pro odpůrce.

Článek

Je libo napít se z hrnečku, dát si panáka něčeho ostřejšího a přitom se zálibně dívat na svou postavu oděnou do trička, ze kterého se mračí Donald Trump ověnčený heslem, že se nikdy nevzdá?

To všechno bylo k mání během pár hodin od okamžiku, kdy bývalý americký prezident prošel branou vězení v Atlantě, kde se má zodpovídat z nelegálních zásahů do minulých prezidentských voleb. Mimochodem, načasování bylo perfektní - živý vstup v půl osmé večer se okamžitě dostal do většiny hlavních zpráv velkých amerických televizních stanic.

Jahodově blond kštice (narezlá), urostlá postava s mírami amerického fotbalisty (jak to sám nahlásil) a zarputilý výraz - to je v kostce popis snímku, který obviněný číslo 01135809 „získal“ při přijetí. Vzápětí zase vězení opustil na kauci 10.000 dolarů, které obratem ruky získal za svůj momentálně nejslavnější snímek.

To, jak se vydělávají peníze, umí Donald nejen praktikovat, ale dokonce na tom svého času postavil své Trump impérium, včetně TV show.

Dělo se tak už během 80. let minulého století, kdy po jeho boku neochvějně stála jeho první manželka - Češka Ivana Trump Zelníčková ze Zlína.

Spolu s ní zažil snad největší raketový start - stavěl a provozoval hotely, včetně slavného TrumpTower v New Yorku, prodával šperky přes TVshopping a všechno to mělo neklamné rysy naplnění amerického snu. Navíc se jim narodili dva synové a holčička Ivanka, kteří později zdárně nastoupili do rodinné firmy.

První trhlinu dostal dokonalý obrázek při rozvodu Ivany a Donalda. Z nemilosrdné bitvy, kterou odstartovalo věčné mužské nutkání nenechat žádnou sukni na pokoji, vyšla vítězně hlavně Ivana, která se stala pro celou generaci symbolem emancipované rozvedené ženy.

Donaldovi nevyšlo ani druhé manželství s TV hvězdičkou Marlou Maples, se kterou má dceru Tiffany, a tak to vyzkoušel do třetice. Bývalou slovinskou modelku Melanii, matku svého třetího syna Barrona, dovedl před sedmi lety do Bílého domu, kde se stala opravdovou ozdobou jinak spíš ostudného vládnutí.

Když v roce 2000 v populárním seriálu Simpsonovi předpověděli Trumpovo vládnutí Americe, brali to diváci nejspíš jako dobrý fór, kterých je v seriálu se žlutou rodinou spousta. Ale semínko nápadu bylo zaseto a v lednu 2021 se mu z dobyté pozice odcházelo tak těžce, že málem vyvolal něco jako občanskou válku ostudným poštváním svých příznivců na Kapitol, kde se právě schvaloval jeho zvolený nástupce Joe Biden.

Momentálně by Donald rád kandidoval znovu, ale cestu zpátky mu hrozí hned 4 různá obvinění u soudů napříč USA. Mimochodem, je první z bývalých amerických prezidentů, kterému se dostalo té „cti“, aby skončil u soudu. Ponechme stranou, kdy a kdo si to už zasloužil před ním.

Obvinění o uplácení někdejší pornostarr, aby mlčela o jejich poměru, je z nich zdaleka nejlehčí. Horší jsou ta, která se týkají vlastizrady, zatajování a maření spravedlnosti, včetně ukradení tajných dokumentů, které skladoval ve svém floridském sídle na záchodě. O znásilnění ani nemluvě.

Ale nebyl by to podnikavý Donald Trump, aby si i ze své ostudy něco nevytřískal. Jen za prvních pár dnů, kdy se na stránkách jeho volebního týmu objevil „merch“ s fotkou zarputile se tvářícího exprezidenta, si toho zájemci nakoupili v přepočtu za bezmála 160 miliónů korun. A to se vyplatí!

Jen si tak říkám, že když náš bývalý premiér před minulými volbami ve velkém rozdával červené kšiltovky s nápisem, které si „vypůjčil“ právě z kampaně Trumpa, jestli v tom bude pokračovat dál a za rok si s ním budeme moc přiťuknout kafáčem s jeho fotkou a heslem „ANO, za mě bude zase líp“.

POZN. Mug shot, jak se vězeňské fotce v Americe říká, lze přeložit jako slangový výraz pro „portrét obličeje“, ale také jako „hrnkový portrét“. V USA existuje celé odvětví, které se specializuje na vězeňské snímky - vycházejí noviny, kde jsou portrétky zveřejňovány. Zvlášť ceněné jsou pak fotky celebrit, často zachycených v ne úplně hollywoodském vzezření /alkohol, drogy,…/.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz