Hlavní obsah
Finance

1 růstová akcie AI, kterou je třeba koupit, a 1, které je třeba se vyhnout

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Pxfuel
23. 8. 19:10

Na ceně záleží i u akcií umělé inteligence

Článek

Ačkoli umělá inteligence bude pravděpodobně revoluční technologií, ne všechny společnosti zabývající se umělou inteligencí jsou si rovny. Zaplatit příliš vysokou cenu za akcie AI, které jsou velkým příslibem, může vést ke špatným výsledkům, i když se společnosti dlouhodobě daří.

Jednou z akcií AI, která vypadá jako skvělý obchod, je poskytovatel cloud computingu DigitalOcean (DOCN). Na druhou stranu akcie Cloudflare (NET) se zdají být příliš drahé na to, abychom je brali vážně, přestože společnost má velký potenciál v oblasti AI.

DigitalOcean vhodná ke koupi

Poskytovatel cloud computingu DigitalOcean donedávna na trhu s výpočetní technikou pro umělou inteligenci zcela chyběl. Trénování pokročilých modelů AI vyžaduje akcelerátory AI, jako jsou grafické procesory, a platforma DigitalOcean tuto možnost nenabízí. Společnost záměrně udržuje svůj katalog produktů jednoduchý a odolává nutkání hromadit služby, které by její platformu ztěžovaly.

Tato jednoduchost je největší předností DigitalOcean a jedním z důvodů, proč je společnost oblíbená mezi vývojáři a malými firmami, které se chtějí vyhnout potížím a složitosti větších cloudových platforem. Příležitost pro umělou inteligenci je však příliš velká na to, aby ji DigitalOcean ignoroval, a nenabízením služeb AI společnost riskuje ztrátu zákazníků ve prospěch plnohodnotnějších platforem.

Společnost DigitalOcean tuto situaci napravuje akvizicí startupu Paperspace, který se zabývá umělou inteligencí. Paperspace poskytuje infrastrukturní platformu akcelerovanou GPU, jejímž cílem je zjednodušit trénování a nasazování modelů AI. Vývojáři mohou vytvářet zkušební koncepty, trénovat a ladit modely AI a nasazovat tyto modely na koncové body API bez starostí o infrastrukturu. Toto zaměření na jednoduchost dobře zapadá do hlavní strategie společnosti DigitalOcean.

DigitalOcean se chystá na umělou inteligenci, která spotřebuje nějaké peníze, protože společnost investuje do rozšiřování Paperspace. Ačkoli společnost očekává, že v letošním roce vygeneruje silné volné peněžní toky, nákup drahých grafických procesorů pro podnikání v oblasti umělé inteligence sníží volné peněžní toky až o 20 milionů dolarů. I po započtení této investice DigitalOcean očekává, že v roce 2023 přemění 21 až 22 % příjmů na volný peněžní tok. Paperspace bude v dlouhodobém horizontu nadále působit jako protivítr volného peněžního toku, přinejmenším do doby, než se stane dostatečně velkým, aby kompenzoval velké investice potřebné k rozšíření podnikání.

Akcie DigitalOcean se propadly poté, co společnost začátkem měsíce oznámila výsledky za druhé čtvrtletí, a to zejména kvůli slabému výhledu. Zpomalení na trhu cloud computingu je všeobecně rozšířené, takže DigitalOcean není zdaleka jediným poskytovatelem, který zaznamenal odchod zákazníků. Z dlouhodobého hlediska se zaměření společnosti na jednoduchost stále jeví jako vítězná strategie. S tržní kapitalizací pohybující se kolem 2,9 miliardy dolarů se akcie DigitalOcean obchodují za méně než dvacetinásobek výhledu volného peněžního toku.

Vzhledem k solidní tvorbě volného peněžního toku společnosti navzdory zpomalení příjmů, vzhledem k tomu, že se zdá, že ocenění je přiměřené, a vzhledem k dlouhodobému potenciálu získaného podnikání v oblasti umělé inteligence je DigitalOcean pro dlouhodobé investory vhodnou akcií v oblasti umělé inteligence.

Vyhněte se službě Cloudflare

Cloudflare je skvělá společnost. Tento lídr v oblasti edge computingu se zpočátku zaměřoval na doručování obsahu a základní zabezpečení, poté využil svou globální síť a uvedl na trh širokou škálu dalších produktů a služeb. Její velkorysá bezplatná úroveň vytváří obrovský zdroj potenciálních platících zákazníků a společnost získává rychle podnikové zákazníky. Cloudflare má nyní více než 2 350 zákazníků, kteří za její platformu utratí nejméně 100 000 dolarů ročně.

Příležitosti k dlouhodobému růstu společnosti Cloudflare jsou obrovské. Kromě svých hlavních činností v oblasti CDN a zabezpečení je společnost hráčem na trhu Zero Trust. Očekává se, že trh Zero Trust, který umožňuje zaměstnancům bezpečné připojení ke zdrojům a aplikacím, se do roku 2027 rozroste na 60 miliard dolarů. To je pro společnost Cloudflare obrovská příležitost.

Společnost také agresivně rozšířila své podnikání v oblasti bezserverových výpočtů. Platforma Workers společnosti Cloudflare umožňuje zákazníkům spouštět kód v její globální síti, čímž se aplikace přibližují uživatelům. V posledních několika letech společnost Cloudflare přidala další služby včetně objektového úložiště, plnohodnotné databáze a služby fronty zpráv. S každým novým produktem učinila společnost Cloudflare ze své platformy životaschopnější alternativu k velkým cloudovým platformám, jako je Amazon Web Services.

Společnost Cloudflare očekává, že její celkový adresovatelný trh vzroste do roku 2026 na 204 miliard dolarů a umělá inteligence by mohla toto číslo ještě zvýšit. Společnost usiluje o to, aby se její platforma stala přední možností pro odvozování AI. Společnost již využívá AI napříč svými různými produkty k detekci škodlivého provozu a provádění dalších úkolů a nyní Cloudflare testuje produkt, který umožňuje zákazníkům nasadit předem vyškolené modely AI na platformě Workers. Společnost Cloudflare věří, že trh s inferencí AI bude v dlouhodobém horizontu „podstatně větší“ než trh s trénováním AI.

I když je příležitost pro umělou inteligenci společnosti Cloudflare obrovská, existují dva velké problémy s touto akcií. Za prvé, společnost Cloudflare není ani zdaleka schopna dosáhnout skutečného zisku. Ve druhém čtvrtletí společnost vykázala čistou ztrátu 94 milionů dolarů při tržbách 308 milionů dolarů a situace se nelepší.

Za druhé, akcie společnosti Cloudflare jsou oceněny dokonale. Vzhledem k tomu, že společnost plánuje celoroční tržby ve výši 1,287 miliardy dolarů, obchodují se její akcie za forwardový poměr ceny k tržbám ve výši 15. Vzhledem k tomu, že růst se zpomaluje, což je důsledek náročného makroekonomického prostředí a některých problémů s realizací, vypadá toto ocenění jako těžko ospravedlnitelné.

Cloudflare má potenciál stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, ale dokud cena akcií nebude odpovídat výsledkům společnosti, je třeba se akciím Cloudflare vyhnout.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz