Článek
Elon Musk v úterý potěšil akcionáře Tesly, když oznámil, že se od května plánuje méně věnovat takzvanému Ministerstvu vládní efektivity – zkráceně „DOGE“. To je nový útvar, který měl pomáhat Trumpově administrativě s výrazným snižováním federálního rozpočtu.
„Moje zapojení do DOGE se pravděpodobně už od května výrazně omezí,“ řekl Musk během hovoru k výsledkům Tesly. „Hlavní fáze práce už je hotová.“
Akcie Tesly si po jeho oznámení polepšily, přestože výsledky firmy zklamaly očekávání analytiků. Investoři se zkrátka těší, že se Musk znovu začne naplno věnovat automobilce. Od chvíle, kdy se více zapojil do činnosti DOGE, totiž akcie Tesly výrazně ztrácely.
Přesto ale Bílý dům vzkazuje, že s Muskovým úplným odchodem z DOGE nepočítá.
„Elon neřekl, že z DOGE úplně odchází,“ uvedl ve středu pro jeden z představitelů Bílého domu. „Pořád tady bude, bude dál pracovat a věnovat hodně svého času podpoře prezidenta. Takže Elon nikam nemizí a DOGE taky ne.“
Problém je, že DOGE zatím nedokázal naplnit své původní sliby. Musk původně tvrdil, že se podaří snížit rozpočet federální vlády o 1 bilion dolarů ročně. Na nedávném zasedání vlády ale tento cíl výrazně zredukoval – nově mluví o úspoře 150 miliard dolarů během fiskálního roku 2026, který začíná v říjnu.
Dodnes ale není jasné, jak se k těmto číslům DOGE vlastně dostává. Na svém webu sice zveřejňuje tzv. „zeď účtenek“, kde uvádí jednotlivé zrušené granty a zakázky, ale odstranil z kódu identifikační čísla, podle kterých by novináři nebo watchdogové mohli ověřit jejich pravdivost.
Jedním z příkladů je údajné zrušení IT zakázky v hodnotě 1,9 miliardy dolarů. Podle New York Times však byla tato zakázka zrušena už v listopadu – za vlády Joea Bidena. A podle vládní databáze na ni nebyl nikdy utracen žádný rozpočet, přestože IRS měl peníze připravené.
Podle Bílého domu to ale Bidenova administrativa jen „pozastavila“ a až Trump tým ji opravdu zrušil – čímž prý zachránil daňovým poplatníkům téměř 2 miliardy.
Příznivci DOGE tvrdí, že projekt přináší výsledky a že odstranění plýtvání ve federální správě bude trvat déle. Ocenili například to, že Musk rozproudil debatu o slučování úřadů a efektivnějším fungování.
Upozorňují i na reorganizaci amerického ministerstva zahraničí, kterou oznámil Marco Rubio. Ten nazval úřad „překonaným, přebujelým a neschopným plnit své diplomatické úkoly v éře geopolitické soutěže“. Plán počítá se zrušením 18 % úřadů a oddělení, zrušením 700 pracovních míst a snížením celkového stavu zaměstnanců o 15 % během několika let.
Tým DOGE také údajně zrušil přes 8 000 federálních zakázek a více než 10 000 grantů – především těch, které byly zaměřené na programy diverzity, rovnosti a zahraniční pomoci.
Trumpova administrativa se teď chystá některé škrty navrhnout oficiálně formou tzv. balíčku úspor (rescissions package), který by mohl snížit rozpočet například na zahraniční pomoc, veřejná média nebo různé federální programy o 9,3 miliardy dolarů. Hlasování by mělo proběhnout začátkem května a vzhledem k proceduře by mohl projít čistě republikánskými hlasy.
Podle Damiena Bradyho z Národní daňové unie je hlavní přínos Muska v tom, že přitáhl pozornost veřejnosti k tématu, které běžně lidi příliš nezajímá – rozpočet federální vlády. Přesto upozorňuje, že některé škrty mohou mít i negativní dopady, například pokud dojde k příliš velkému propouštění na finančních úřadech nebo u státních kontrolorů.
„Šetřit se musí, to je jasné,“ říká Brady, „ale vláda také potřebuje schopné lidi, jinak se nám to může vrátit jako bumerang.“