Hlavní obsah
Aktuální dění

Jak došlo k druhému největšímu krachu banky v historii USA během pouhých 48 hodin?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tony Webster, Zdroj: Wikipedia (CC BY 2.0)
13. 3. 14:27

Ve středu byla Silicon Valley Bank dobře kapitalizovanou institucí, která se snažila získat nějaké finanční prostředky.

Článek

Během 48 hodin však panika vyvolaná právě komunitou rizikového kapitálu, které SVB poskytovala a podporovala, ukončila její čtyřicetileté působení.

Regulační orgány v pátek SVB zavřely a zabavily její vklady v rámci největšího bankovního úpadku v USA od finanční krize v roce 2008 a druhého největšího v historii. Klesající spirála společnosti začala ve středu pozdě večer, kdy překvapila investory zprávou, že potřebuje získat 2,25 miliardy dolarů, aby posílila svou rozvahu. Následoval rychlý pád vysoce respektované banky, která rostla společně se svými technologickými klienty.

Dokonce i nyní, kdy se začíná usazovat prach po druhé likvidaci banky, členové komunity rizikových investorů litují, jakou roli v pádu SVB sehráli jiní investoři.

„Byl to hysterií vyvolaný bankovní úprk, který způsobili rizikoví investoři,“ řekl pro CNBC Ryan Falvey, fintech investor ze společnosti Restive Ventures. „Tohle se zapíše jako jeden z nejzávažnějších případů, kdy si odvětví uřízlo nos, aby si zkazilo tvář.“

Tato epizoda je nejnovějším důsledkem kroků Federálního rezervního systému, který se snaží zastavit inflaci nejagresivnější kampaní na zvyšování sazeb za posledních čtyřicet let. Důsledky by mohly být dalekosáhlé, neboť panují obavy, že začínající podniky nebudou v příštích dnech schopny vyplácet mzdy zaměstnancům, rizikoví investoři budou mít problémy se získáváním finančních prostředků a již tak rozvrácené odvětví by mohlo čelit ještě hlubší krizi.

Kořeny kolapsu SVB vycházejí z dislokace, kterou podnítily vyšší sazby. Vzhledem k tomu, že klienti z řad začínajících podniků vybírali vklady, aby udrželi své společnosti nad vodou v chladném prostředí pro IPO a získávání soukromých prostředků, SVB se ocitla v nedostatku kapitálu. Byla nucena prodat všechny své dluhopisy určené k prodeji se ztrátou 1,8 miliardy dolarů, uvedla banka ve středu pozdě večer.

Náhlá potřeba čerstvého kapitálu, která přišla v návaznosti na krach banky Silvergate zaměřené na kryptoměny, vyvolala ve čtvrtek další vlnu výběrů vkladů, protože podle lidí obeznámených se situací dali rizikoví investoři pokyn svým portfoliovým společnostem, aby přesunuly prostředky. Obavy: bankovní úpadek v SVB by mohl představovat existenční hrozbu pro startupy, které by nemohly čerpat své vklady.

Klienti SVB uvedli, že generální ředitel Greg Becker v nich nevzbudil důvěru, když je během telefonátu, který začal ve čtvrtek odpoledne, vyzval, aby „zůstali v klidu“. Propad akcií nezadržitelně pokračoval a do konce řádného obchodování dosáhl 60 %. Důležité je, že Becker nedokázal posluchače ujistit, že navýšení kapitálu bude pro banku poslední, uvedla jedna z účastnic hovoru.

Smrtící úder

Celkově si klienti do konce čtvrtka vybrali vklady v ohromující výši 42 miliard dolarů, jak vyplývá z kalifornského regulačního dokumentu.

Do konce obchodního dne měla SVB podle podání záporný zůstatek hotovosti ve výši 958 milionů dolarů a nepodařilo se jí získat dostatečné zajištění z jiných zdrojů, uvedl regulátor.

Falvey, bývalý zaměstnanec SVB, který v roce 2018 založil vlastní fond, označil za hlavní důvod náhlého zániku banky vysoce propojenou komunitu technologických investorů.

Významné fondy, včetně Union Square Ventures a Coatue Management, rozeslaly v minulých dnech e-mailové zprávy všem svým seznamům startupů, v nichž jim nařídily, aby z obav z bankovního úpadku stáhli své prostředky z SVB. Sociální média paniku jen zvýšila, poznamenal.

„Když řeknete: ´Hej, stáhněte si vklady, tahle věc zkrachuje´, je to jako křičet oheň v přeplněném divadle,“ řekl Falvey. „Je to sebenaplňující se proroctví.“

Další rizikový investor, partner TSVC Spencer Greene, rovněž kritizoval investory, kteří se „mýlili ve faktech“ ohledně postoje SVB.

„Zdá se mi, že žádný problém s likviditou neexistoval, dokud to pár rizikových investorů neoznámilo,“ řekl Greene. „Byli nezodpovědní a pak se to začalo naplňovat samo sebou.“

Byznys jako obvykle

Ve čtvrtek večer obdrželi někteří klienti SVB e-maily, které je ujišťovaly, že v bance je to „jako obvykle“.

V pátek, kdy se akcie SVB nadále propadaly, banka upustila od snah o prodej akcií. Místo toho hledala kupce. Odliv vkladů však prodejní proces ztížil, a tak i tato snaha ztroskotala.

Falvey, který začal svou kariéru ve Wells Fargo a během finanční krize byl konzultantem banky, která byla zabavena, uvedl, že jeho analýza středeční aktualizace SVB v polovině čtvrtletí mu dodala důvěru. Banka je dobře kapitalizovaná a může vyplatit všechny vkladatele, řekl. Dokonce doporučil svým portfoliovým společnostem, aby si ponechaly své prostředky v SVB, když se objevily různé zvěsti.

Nyní, díky hromadnému vybírání vkladů, který skončil zabavením SVB, čelí ti, kteří zůstali v SVB, nejistému časovému horizontu pro získání svých peněz zpět. Zatímco pojištěné vklady by měly být k dispozici již v pondělí, lví podíl vkladů držených SVB byl nepojištěný a není jasné, kdy budou uvolněny.

„Překotný výběr vkladů způsobil, že banka není schopna splácet své závazky v době jejich splatnosti,“ uvedl kalifornský finanční regulátor. „Banka je nyní v platební neschopnosti.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz