Hlavní obsah
Finance

Je už pozdě investovat do indexu S&P 500?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Wikimedia Commons
16. 8. 12:05

Trh v tomto roce prudce roste. Nepropásli jsme už nejlepší čas na investování?

Článek

Akciový trh po dlouhém propadu v roce 2022 nečekaně stoupá, přičemž index S&P 500 vzrostl od svého minima v říjnu loňského roku o více než 25 %.

Mnoho lidí to rychle označilo za začátek nového býčího trhu, protože index od svého minima vzrostl o více než 20 %. Jiní však tvrdí, že dokud index S&P 500 nedosáhne nového historického maxima (k čemuž se každým dnem blíží), nejedná se ještě o býčí trh.

Ať tak či onak, zatímco mnoho investorů bylo tímto nárůstem příjemně překvapeno, jiní si možná říkají, zda nepropásli nejlepší příležitost k nákupu na začátku roku, kdy byly ceny nižší.

Je s pokračujícím růstem cen pozdě investovat do indexu S&P 500? Nebo byste měli nakupovat ještě nyní? Odpověď je jednodušší, než si možná myslíte.

Načasování není tak důležité, jak se může zdát

Ačkoli to může znít neintuitivně, nemusí nutně záležet na tom, kdy investujete nebo co se právě děje na trhu. Záleží na tom, jak dlouho zůstanete investovat.

Udržení dlouhodobého výhledu je klíčem k vytváření bohatství na akciovém trhu, a pokud jste dlouhodobým investorem, krátkodobé vzestupy a poklesy nebudou mít na vaše celkové úspory takový vliv. I když investujete ve zdánlivě hrozném okamžiku, stále můžete dosáhnout významných dlouhodobých zisků.

Řekněme, že jste v září 2009 investovali do indexového fondu S&P 500. Trh byl v té době v režimu zotavování po velké recesi a index S&P 500 dosáhl oficiálního dna v březnu téhož roku.

V té době se mohlo zdát, že jste promeškali nejlepší okamžik k nákupu. V září již index S&P 500 vzrostl o téměř 50 % oproti svému březnovému minimu. Kdybyste však přesto investovali a jednoduše se drželi dlouhodobého výhledu, stále byste během následujících 10 let dosáhli výnosu téměř 200 %.

Mohli jste vydělat více, kdybyste investovali v březnu, kdy byl trh nejníže? Samozřejmě. Ale zpětný pohled je 20/20 a v danou chvíli nelze poznat, kdy trh dosáhl svého maxima nebo minima. Pokud vůbec neinvestujete, protože čekáte na ideální okamžik k nákupu, pouze poškozujete svůj dlouhodobý výdělečný potenciál.

Důležité upozornění

Pokud jste dlouhodobý investor, nikdy není špatná doba na nákup. Klíčem k tomu, aby se vašemu portfoliu dlouhodobě dařilo, je však investovat na správných místech.

Ne všechny akcie jsou schopny přežít poklesy trhu nebo vykazovat trvalý růst, a pokud investujete do méně než hvězdných společností, může vás to přijít draho.

Ačkoli při investování nikdy neexistují žádné záruky, největší šanci na dosažení kladných výnosů v průběhu času mají společnosti se zdravými základními podnikatelskými ukazateli. To zahrnuje vše od silných finančních ukazatelů přes konkurenční výhodu v odvětví až po kompetentní vedoucí tým.

U těchto typů akcií stále dochází ke krátkodobým propadům (zejména při volatilitě trhu), ale je mnohem pravděpodobnější, že se z těchto propadů zotaví a dosáhnou kladných celkových výnosů. Čím více těchto akcií budete mít ve svém portfoliu, tím bezpečnější budou vaše peníze.

Vzhledem k tomu, že ceny akcií rostou, může se zdát, že jste propásli nejlepší příležitost k nákupu. Ale pokud jste dlouhodobý investor, je pro investování vhodná každá doba. Nákupem nyní a investováním na správných místech si vytvoříte předpoklady pro potenciálně významné dlouhodobé zisky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz