Hlavní obsah
Finance

Každý Švýcar zaplatí 13 500 dolarů za záchranu Credit Suisse

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Wikimedia Commons
24. 3. 12:10

Švýcarská vláda se zavázala poskytnout na podporu nouzového prodeje Credit Suisse Group AG jejímu curyšskému rivalovi UBS Group AG až 109 miliard franků, což je pro zemi s počtem obyvatelstva, které čítá 8,7 milionu, obrovská zátěž.

Článek

Kromě toho je zde záruka Švýcarské národní banky ve výši 100 miliard franků, která podle dohody oznámené v neděli večer není kryta vládní zárukou.

Celková částka 209 miliard franků odpovídá přibližně čtvrtině hrubého domácího produktu Švýcarska a přesahuje celkové evropské výdaje na obranu v roce 2021. Cena za největší záchranu švýcarských podniků v historii by mohla být více než třikrát vyšší než záchrana banky UBS v roce 2008 ve výši 60 miliard franků.

Obnovení záchrany dobře placených bankéřů vyvolalo protesty. Asi 200 lidí se v pondělí shromáždilo před sídlem Credit Suisse v Curychu, skandovali „snězte si bohaté“ a házeli vajíčka na budovu v centru finanční čtvrti města.

Kromě finančních záruk švýcarská vláda souhlasila se změnou legislativy, která obchází schvalování akcionářů, a finanční regulátor země vymazal dluhopisy Credit Suisse v hodnotě přibližně 16 miliard franků, aby zvýšil základní kapitál banky.

Řešení, které bylo nyní navrženo, spočívá v tom, že pokud vše dobře dopadne, UBS dosáhne obrovského zisku. Credit Suisse dostali úplně zadarmo a vláda podporuje ztráty.

Navzdory frustraci finanční experti upozornili, že je jen malá šance, že konečná cena dosáhne vládou stanovených limitů, zatímco náklady na nečinnost by mohly být mnohem vyšší.

Pokud jde o záruku 100 miliard franků pro SNB, „tam vidím poněkud omezené riziko,“ řekl Manuel Ammann, ředitel Švýcarského institutu bankovnictví a financí na univerzitě v Sankt Gallenu. „Větší riziko vidím v těch 9 miliardách franků, které vláda garantuje, pokud jde o nadměrné ztráty pro Credit Suisse.“

Vládní záruka SNB by byla částečně kryta cennými papíry a konkurzními výsadami, což by mělo zajistit, že i v nejhorším případě bude kryta, aniž by bylo nutné sáhnout na státní prostředky, uvedl Ammann.

Odpovědnost za vládou podpořených 100 miliard franků „by se projevila pouze v případě, že by došlo k úpadku sloučeného subjektu,“ dodal. „To je v tuto chvíli velmi nepravděpodobné.“

Nerovný průběh

Během světové finanční krize obdržela UBS od vlády 6 miliard franků a oddělila 54 miliard franků rizikových aktiv do fondu podporovaného centrální bankou.

Vláda sice po krizi v roce 2008 zavedla novou regulaci pro banky, které jsou „příliš velké na to, aby mohly padnout“, ale tato legislativa nedokázala čelit neustálému řetězci skandálů a otřesů ve vedení, které nakonec zničily důvěru investorů v Credit Suisse.

Systémově významné banky se musely přeměnit na holdingové společnosti. To mělo usnadnit čistý rozpad a ochránit domácí retailové bankovní operace. Teoreticky měly být všechny ostatní části zlikvidovány, aby se zabránilo nebezpečí pro švýcarský finanční systém.

Švýcarská vláda se však rozhodla tuto legislativu neprovést a místo toho prosadila fúzi. Podle Ammanna by zjevný nedostatek důvěry ve vlastní pravidla mohl image jednoho z předních světových finančních center přijít velmi draho.

„Nyní musela obě švýcarské banky zachránit vláda,“ řekl. „To není dobrá bilance.“

Kolik peněz bylo v roce 2008 použito na úspory bank?

V roce 2008, během globální finanční krize, poskytly vlády po celém světě bankám a dalším finančním institucím různé formy finanční pomoci, aby zabránily jejich kolapsu. Přesnou částku, která byla v roce 2008 použita na záchranu bank, je obtížné odhadnout, protože údaje se liší v závislosti na zdroji a metodě výpočtu.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) činily celkové náklady na vládní intervence ve finančním sektoru na celém světě do konce roku 2018 přibližně 11,6 bilionu USD. Tento údaj zahrnuje jak přímou finanční podporu bankám a dalším finančním institucím, tak záruky, nákupy aktiv a další formy intervencí.

Ve Spojených státech byl v roce 2008 zřízen program na záchranu problémových aktiv (Troubled Asset Relief Program, TARP), jehož cílem je poskytovat finanční pomoc bankám a dalším institucím. Podle rozpočtového úřadu Kongresu činily celkové náklady na TARP přibližně 426 miliard USD.

Také další země poskytly během krize významnou finanční podporu svým bankovním sektorům. Například vláda Spojeného království poskytla podle Bank of England bankám a dalším institucím finanční pomoc ve výši přibližně 500 miliard liber.

Celkově byl objem peněz použitých na záchranu bank v roce 2008 značný a měl významný dopad na světové ekonomiky a finanční systémy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz