Hlavní obsah

Kde budou akcie společnosti Palantir v příštích třech letech?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Wikimedia Commons
31. 10. 8:08

Zlepšující se finanční výsledky a závazek k inovacím pomáhají společnosti Palantir dosáhnout úspěchu

Článek

V záplavě technologických akcií roku 2023 výrazně vyčnívá společnost Palantir Technologies (PLTR). V letošním roce akcie této společnosti zaměřené na analýzu dat pomocí umělé inteligence (AI) vzrostly o ohromujících 140 %, a to navzdory drobným nevýhodám v posledních týdnech. Zbývá se zamyslet nad tím, zda Palantir dokáže tento růst akcií udržet i v nadcházejících třech letech, zejména s ohledem na rostoucí konkurenci ze strany fiskálních velmocí, jako jsou Amazon, Alphabet a Microsoft. Abychom získali komplexnější představu, musíme zhodnotit základní atributy společnosti Palantir a její ocenění.

Nedílnou součástí úspěchu společnosti Palantir je její schopnost využít tzv. generativní příležitosti umělé inteligence. Společnost Palantir má za sebou strukturovanou historii využívání technologií, jako je strojové učení a datová analýza, které usnadňují vládním agenturám a soukromým organizacím vytváření užitečných poznatků z velkých souborů dat. Tyto technologie se staly oblíbeným investičním aktivem, ačkoli společnost Palantir nemá v plánu usnout na vavřínech.

Nejnovější vynález společnosti Palantir, platforma umělé inteligence (Artificial Intelligence Platform, AIP), se totiž ukázal být pro její společnost velmi přínosný. K dnešnímu dni tuto inovaci přijalo více než 100 organizací a dalších 300 o ni projevilo zájem na konci druhého čtvrtletí. AIP rozvíjí klíčové služby společnosti Palantir tím, že integruje funkce umělé inteligence a velkého jazykového modelu (LLM), umožňuje interaktivní chatboty pro klienty a dále jim pomáhá při přijímání kvalifikovaných obchodních rozhodnutí.

Společnost výrazně investovala do vytvoření potřebných systémů a návrhu softwaru pro klienty, aby mohla plně využít potenciál modelů LLM. Společnost AIP poskytuje klientům platformu pro bezpečné a spolehlivé nasazení LLM v rámci privátních sítí. Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že rychle rostoucí trh s umělou inteligencí poroste průměrným tempem 21,6 % ročně a vyšplhá se z 515,3 miliardy dolarů v roce 2023 na více než 2 biliony dolarů v roce 2030, je AIP společnosti Palantir v pozici, která jí zajistí významný podíl na trhu.

Potenciál společnosti Palantir pro budoucí růst dokládají její finanční a provozní čísla. Společnost dosáhla ve druhém čtvrtletí kritického mezníku v tržbách, když překročila hranici 2 miliard dolarů v obratu za posledních 12 měsíců. Společnost Palantir vykázala třetí po sobě jdoucí čtvrtletí ziskovosti podle obecně uznávaných účetních zásad (GAAP), když dosáhla čistého zisku 28 milionů dolarů. Očekává se, že zisk podle GAAP bude dosahován v každém zbývajícím čtvrtletí roku 2023. Kromě toho společnost Palantir očekává ve fiskálním roce 2023 meziroční nárůst upraveného provozního zisku o 37 % na 576 milionů USD.

Společnost rovněž zaznamenala významný nárůst zákaznické základny. Ve druhém čtvrtletí se počet zákazníků meziročně zvýšil o pozoruhodných 38 % na 421 zákazníků. Nástroje společnosti Palantir pro analýzu dat využívají od jejího založení v roce 2003 různé vládní agentury, přičemž tato odvětví se na jejích tržbách ve druhém čtvrtletí podílela téměř 56,6 %. Ve snaze zmírnit přílišnou závislost na vládním sektoru se však Palantir pilně zaměřuje na získávání komerčních klientů. Počet jejích komerčních klientů v USA se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 35 % na 161, přičemž průměrný příjem na jednoho komerčního zákazníka celosvětově činil 2,9 milionu dolarů.

Vzhledem k ocenění a budoucím prognózám se společnost Palantir obchoduje s násobkem ceny k tržbám (P/S) ve výši 16,1, což je výrazně více než medián násobku v softwarovém odvětví ve výši 2,1. Navzdory tomu se společnosti od vstupu na burzu v září 2020 daří držet průměrný násobek P/S ve výši 18,6 a mediánový násobek P/S ve výši 16,2. Analytici předpokládají, že tržby společnosti Palantir dosáhnou ve fiskálním roce 2026 výše 4,5 miliardy USD, což je téměř dvojnásobek očekávaných tržeb ve výši 2,2 miliardy USD za fiskální rok 2023. Pokud dlouhodobý násobek P/S zůstane stabilní, což se zdá být pravděpodobné vzhledem k tomu, že se těsně shoduje s pětiletým mediánem násobku společnosti, mohla by se hodnota akcií Palantir v příštích třech letech potenciálně zdvojnásobit.

Společnost Palantir se jeví jako potenciálně výnosná akcie pro dlouhodobé investory, která se vyznačuje zlepšujícími se finančními výsledky, dobře zavedenými kompetencemi v oblasti umělé inteligence, odhodláním k inovacím a zaměřením na služby zákazníkům. Nedávné finanční úsilí společnosti spočívající ve schválení plánu zpětného odkupu akcií v hodnotě 1 miliardy USD podtrhuje její odhodlání předávat hodnotu akcionářům a důvěru v růstový potenciál společnosti. Je zřejmé, že i když akcie společnosti Palantir nejsou nejlevnější, přesto by mohly být cenným doplňkem portfolia dlouhodobých investorů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz