Článek
V jednom z nejprudších růstů, jakého kdy byly finanční trhy svědky, zakončil kryptoměnový token Shiba Inu (SHIB) rok 2021 s výnosem přes 43 000 000 %. Navzdory tomuto ohromujícímu výkonu kdysi prudce rostoucí token od té doby dramaticky klesl, a to o ne méně než 89 % ze svého historického maxima.
Shiba Inu zažila neuvěřitelnou jízdu, když proměnila dobře načasovanou investici pouhých 3 dolarů na více než 1 milion dolarů. Důvody její současné slabší výkonnosti? Z velké části nedostatek trakce, které dosáhla jako platební mechanismus, a klesající nálada investorů vůči spekulativnímu světu kryptoměn, který začal toto odvětví stínit v roce 2022.
Zdá se však, že se příliv kryptoměn začíná obracet. Bitcoin již v roce 2024 zaznamenal nárůst o 23 % a celková hodnota všech existujících kryptoměn poprvé po téměř dvou letech dosáhla hranice 2 bilionů dolarů.
Dokáže se Shiba Inu i přes svou slabost svézt na této býčí vlně a přinést další zisky? Teoreticky by sice mohla vyskočit ze své současné ceny 0,0000098 USD na 1 USD, to se však nemusí nutně proměnit v životní výnosy pro investory.
Ohlédneme-li se zpět, rok 2021 znamenal vrchol kryptoměnové horečky, kdy souhrnná hodnota všech tokenů dosáhla přibližně 3 bilionů dolarů. V roce 2022 se štěstí tohoto odvětví zadrhlo, protože několik významných kryptoměnových projektů zkrachovalo.
Mezi nimi vynikal stablecoin TerraUSD, což mělo za následek katastrofální ztrátu zhruba 60 miliard dolarů pro jeho investory. K chaosu se přidala i špičková krypto burza FTX, která se zhroutila pod nánosem podvodných aktivit, což vyústilo v soudní odsouzení jejího zakladatele. Hodnota kryptografického průmyslu se do konce roku 2022 smrskla na pouhých 830 miliard dolarů.
Mezitím začátkem roku 2023 došlo k mírnému oživení. Stoupající úrokové sazby však omezily chuť investorů riskovat. Přední tokeny jako Bitcoin a Ethereum však dokázaly těžit z určité pozitivní dynamiky při vstupu do roku 2024 a postupně se přibližují ke svým historickým maximům.
Meme tokeny, kde má Shiba Inu svou pevnost, čelí útlumu. Poté, co v minulých letech přinesly prudké ztráty, jsou investoři opatrní, pokud jde o nákupy. Této neochotě nepomáhá ani skutečnost, že se Shiba Inu nepodařilo získat žádnou trakci jako platebnímu mechanismu. Jako formu platby za zboží a služby ji celosvětově používá pouze 917 obchodníků. Pro Shiba Inu může být vzhledem k nedostatečné důvěře investorů a nedostatečnému přijetí ze strany uživatelů obtížné vytvářet a udržet hodnotu v delším časovém horizontu.
Jedním z hlavních problémů, které Shiba Inu trápí, je obrovské množství tokenů v oběhu (589,3 bilionu), což připisuje jeho netradiční obchodní ceně 0,0000098 USD. Při současné hodnotě činí celková hodnota všech těchto tokenů 5,8 miliardy dolarů. Aby Shiba Inu dosáhla hodnoty 1 USD, musela by podle jednoduché matematiky dosáhnout tržní kapitalizace 589,3 bilionu USD. Pro představu, největší světová společnost Microsoft je ohodnocena na 3 biliony dolarů, zatímco celkové bohatství domácností, firem a vlád na celém světě činilo v roce 2022 454 bilionů dolarů. Dosažení 1 dolaru za token by tedy přesáhlo celkové zaznamenané bohatství na Zemi, což za současných okolností není nic jiného než nedosažitelný sen.
Potenciálním řešením problému Shiba Inu je snížení nabídky prostřednictvím „pálení“ tokenů – procesu odebírání tokenů vzhledem k nabídce navždy. Tento proces pálení lze provést prostřednictvím odesílání tokenů do mrtvých peněženek, odkud je nelze získat zpět. Iniciativy pálení tokenů se chopily platformy, jako je například internetový vyhledávač Shiba Search. Využívají své příjmy z reklamy k získávání a spalování tokenů Shiba Inu. Podobně existuje i hudební playlist, kde se autorské poplatky používají k pálení tokenů.
Teoreticky, pokud se spálí dostatečné množství tokenů, může to organicky vytlačit Shiba Inu na 1 USD. Nicméně vzhledem k tomu, že současná tržní kapitalizace Shiba Inu je 5,8 miliardy USD, musela by se nabídka snížit na 5,8 miliardy tokenů, aby se tak stalo. Jinými slovy, muselo by být spáleno ohromujících 99,99998 % ze současných 589,3 bilionu tokenů v oběhu.
Za poslední měsíc bylo spáleno přibližně 353 milionů tokenů Shiba Inu. Pokud by se toto tempo udrželo, znamenalo by to roční spálení 4,2 miliardy tokenů; v přepočtu 140 300 let na spálení dostatečného množství tokenů, které by ospravedlnilo ocenění na 1 dolar, což by odsunulo ze stolu i rok 2024.
Spalování tokenů v takové míře navíc znamená, že by se na něm musel podílet téměř každý držitel Shiba Inu. Poté by navzdory vysoké hodnotě zbývajících tokenů drželi o 99,99998 % méně tokenů, čímž by se celková hodnota jejich majetku nezměnila.
Překonání problému s nabídkou Shiba Inu je přinejmenším skličující a nemusí nutně vést k větším výhodám. Skutečná hodnota tokenů se zvýší pouze tehdy, pokud budou existovat životaschopné důvody, proč je investoři a spotřebitelé drží. V současné době se zdá, že se tak neděje. Budoucnost Shiba Inu jako taková zůstává i nadále nejistá.