Hlavní obsah

Navýší Warren Buffett v roce 2023 svou pozici ve společnosti Visa?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Flickr
17. 12. 2022 9:00

Vzhledem k tomu, že mnoho analytiků a společností předpovídá recesi a připravuje se na ni, jedna společnost vyčnívá nad ostatními: Visa (V).

Článek

V konferenčním hovoru ke čtvrtému čtvrtletí fiskálního roku 2022 (skončilo 30. září) generální ředitel společnosti Visa Al Kelly prohlásil: „Do našich čísel“ pro výhled společnosti na rok 2023 jsme nezapočítali prudký hospodářský pokles ani recesi.

Aby bylo jasno, poznamenal, že pokud recese nastane, bude to mít dopad, ale on se soustředí na „řízení podnikání ve střednědobém a dlouhodobém horizontu“. Tento způsob uvažování je jedním z důvodů, proč známý investor Warren Buffett vlastní podíl ve společnosti Visa, i když ve 4. čtvrtletí 2021 svůj podíl snížil.

Je rok 2023 rokem, kdy Buffett rozšíří svou pozici ve Visa? Nebo ji zcela omezí? Pojďme to zjistit.

Buffett prodal část svých akcií společnosti Visa, aby mohl financovat jinou investici

Buffettova společnost Berkshire Hathaway (BRK.A); (BRK.B) má přibližně 0,5 % svého portfolia ve společnosti Visa a 0,4 % v konkurenční společnosti Mastercard. To představuje podíl ve společnosti Visa ve výši 1,8 miliardy USD. To je o polovinu méně než na konci roku 2021, kdy se Buffett zbavil 1,8 miliardy dolarů v akciích Visa a 1,3 miliardy dolarů v akciích Mastercard, aby financoval investici do Nubank.

Visa však stále splňuje řadu Buffettových investičních kritérií: Má skvělou ekonomiku, vydělává na poplatcích při každé transakci v její síti a vytváří silné peněžní toky. Má také téměř duopolní postavení s Mastercard, takže její příkop je prakticky neprostupný pro nové hráče na trhu.

V roce 2021 se Visa potýkala s problémy a její volný peněžní tok a zisky se v souvislosti s pandemií koronaviru vyvíjely špatným směrem (Visa vydělává velkou část svých peněz na přeshraničních transakcích). V roce 2022 však tento trend obrátila.

Vzhledem k lepšícím se finančním výsledkům může Buffetta lákat, aby se k akciím vrátil, protože v posledním roce se akcie navzdory nárůstu zisků pohybovaly do strany.

Když se cena akcie pohybuje do strany, ale zisky rostou, její valuační ukazatele klesají. V případě společnosti Visa dosáhl poměr ceny k zisku i poměr ceny k volným peněžním tokům nejnižší úrovně za poslední dobu.

31násobek zisku není pro akcie levný, ale dává smysl, když jsou tak ziskové jako Visa (51% zisková marže).

Zatímco akcie vypadají dobře z hlediska ocenění, slibně vypadají i jejich finanční výsledky.

Rok 2023 by mohl být pro společnost Visa rokem pomalejšího růstu

Čisté příjmy společnosti Visa se ve 4. čtvrtletí meziročně zvýšily o 19 % na 7,8 miliardy USD, k čemuž přispěly příjmy z mezinárodních transakcí, které meziročně vzrostly o 52 % na 2,9 miliardy USD. Rostoucí provozní náklady a jednorázový poplatek však způsobily, že zisk na akcii (EPS) vzrostl o 13 %.

Tyto ukazatele představují zpomalení oproti celému fiskálnímu roku 2022, kdy čisté příjmy vzrostly o 22 % a zisk na akcii o 24 %. Naznačuje to tedy, že Visa má před sebou možná rockový rok? Analytici si zřejmě myslí, že ano.

Podle 31 analytiků se očekává, že Visa letos zvýší tržby pouze o 8,8 %, ale zisk na akcii by měl vzrůst o 10 %. Zatímco tento rok by byl pro společnost Visa považován za podprůměrný, růst zisku na akcii o 10 % představuje výnos odpovídající trhu.

Vzhledem k relativně nízké hodnotě akcií společnosti Visa a vysoké výkonnosti podniku se akcie jeví jako výhodná koupě. Ačkoli rok 2023 nemusí být rokem obratu, vedení společnosti Visa zaujímá dobrou pozici v dlouhodobém horizontu, což by mělo všechny investory nadchnout. Vedení navíc představilo nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 12 miliard USD a zvýšilo dividendu, což bude sekundárním zdrojem výnosů. Nejsem si jistý, zda Buffett svou pozici navýší, ale myslím, že všichni investoři (včetně něj) by měli.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz