Článek
Přední americká společnost Nvidia Corp., která vyrábí čipy, oznámila, že plánuje zahájit výrobu superpočítačů s umělou inteligencí na americké půdě, což je významný krok, který poukazuje na rostoucí napětí v globálním obchodu s vyspělými technologiemi. Toto prohlášení bylo zveřejněno jen několik hodin před tím, než americká federální vláda zahájila inspekce dovážených polovodičů a výrobních zařízení spojených s výrobou čipů.
Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang v pondělní tiskové zprávě uvedl, že poprvé se výroba „motorů světové infrastruktury umělé inteligence“ formuje ve Spojených státech. Tento krok přichází v době, kdy Spojené státy upustily od uvalení podstatných „recipročních“ cel na technologie, jako jsou polovodiče, dovážené z Číny, zatímco o víkendu zveřejněné komuniké Trumpovy administrativy naznačilo chystané uvalení některých cel zaměřených na technologie.
Ministerstvo obchodu v pondělí odpoledne prozradilo, že dokument týkající se národně-bezpečnostního šetření v tomto odvětví bude zveřejněn tuto středu. Tento dokument by mohl určovat směr budoucích obchodních cel na globální polovodičový průmysl, odvětví, které hraje klíčovou roli v mnoha aspektech technologií.
Nedávné oznámení společnosti Nvidia lze považovat za snahu společnosti ukázat svůj hluboce zakořeněný závazek vůči výrobě v USA, což by mohlo podpořit příznivé podmínky pro její výrobky, jakmile vstoupí v platnost celní nařízení týkající se polovodičů.
Prezident Trump naznačil, že krok společnosti Nvidia je veden faktory, jako jsou blížící se volby a nadcházející celní předpisy. Prezident tvrdil, že Nvidia vsadila na domácí obchodování „kvůli věci zvané cla“.
Společnost Nvidia v pondělí rovněž oznámila svůj záměr vytvořit ve Spojených státech „infrastrukturu umělé inteligence v hodnotě až půl bilionu dolarů“, a to v rozpětí příštích čtyř let. Tento obrovský podnik bude realizován ve spolupráci s řadou různých společností. Společnost již dříve odhalila své partnerství se společností Stargate – společným podnikem, který se zabývá převážně projekty v oblasti technologické infrastruktury v USA.
Huang, který posílil vizi tohoto kroku, poznamenal: „Přidání americké výroby nám pomáhá lépe uspokojit neuvěřitelnou a rostoucí poptávku po čipech a superpočítačích s umělou inteligencí, posiluje náš dodavatelský řetězec a zvyšuje naši odolnost.“
Společnost Nvidia označuje tyto superpočítače AI za „motory nového typu datových center vytvořených výhradně za účelem zpracování umělé inteligence – továrny na umělou inteligenci, které jsou infrastrukturou pohánějící nový průmysl umělé inteligence“.
Před netradičním krokem společnosti Nvidia se nad možností takového vývoje zamyslel analytik společnosti Melius Research Ben Reitzes. Naznačil srovnání se společností Apple a vyslovil domněnku, že Nvidia bude možná muset podobně jako Apple nabídnout větší domácí investiční závazky, které přesáhnou mlhavou domněnku o 100 miliardách dolarů. Analytik spekuloval, že Nvidia možná bude muset vyjasnit, kolik kapitálu může investovat do Arizony s TSMC, a také se případně zavázat k využití slévárny Intelu pro konkrétní produkty.
Společnost Apple Inc. se, ne nepodobně jako Nvidia, rovněž zavázala investovat v USA během čtyř let ohromujících 500 miliard dolarů. Tato částka by měla být určena na zřízení nového závodu v Texasu, který by měl sloužit k podpoře softwaru umělé inteligence. Po únorovém oznámení strategického plánu vyjádřila společnost Apple svůj záměr zahájit domácí montáž serverů s umělou inteligencí, které se dříve vyráběly mimo USA.
Ve světle nedávného vývoje se zdá, že krok společnosti Nvidia je předvídavým přizpůsobením se vyvíjejícímu se prostředí globálního obchodu, kde mohou cla diktovat budoucnost odvětví. Na průmyslu a zúčastněných stranách je nyní, aby na tuto měnící se dynamiku reagovaly způsobem, který podpoří růst, inovace a odolnost infrastruktury umělé inteligence.