Hlavní obsah

Poslední výsledky společnosti Alphabet dávají investorům cennou lekci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Shutterstock
31. 10. 8:16

Nesmyslné chování cen akcií může být dobré pro bystré a trpělivé investory

Článek

Společnost Alphabet Inc. (GOOGL) (GOOG) nedávno zaznamenala pokles ceny svých akcií o téměř 10 % od poslední zprávy o výsledcích, což některé investory zmátlo. K tomuto poklesu došlo navzdory tomu, že technologický gigant v posledním čtvrtletí vykázal výrazný růst zisku a náznaky oživení výdajů na reklamu. Propad akcií však souvisel spíše s poněkud méně výrazným růstem Google Cloud, jednoho z jeho hlavních segmentů.

Společnost Alphabet stojí vysoko, neboť za třetí čtvrtletí vykázala solidní výsledky, které se vyznačují převážně směsicí příznivých zpráv. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 11 % na téměř 77 miliard USD. Zpráva zahrnovala pozoruhodný 9% nárůst příjmů z reklamy, což je segment, který se na celkových příjmech společnosti podílí významnými 77 %. Tento nárůst je pro technologického titána slibnou zprávou, neboť signalizuje možné oživení jeho hlavního zdroje příjmů.

Přesto se ve zprávě o výsledcích objevily oblasti, které investory znepokojují. Přestože tržby Google Cloud meziročně vzrostly o 22 % a dosáhly 8,4 miliardy dolarů, nedosáhly působivého 38% tempa růstu, které zaznamenaly v předchozím roce. Vzhledem k tomu, že Google Cloud je vnímán jako zásadní motor budoucích příjmů společnosti Alphabet a potenciální přispěvatel k pokračujícímu úsilí společnosti o snížení závislosti na reklamním trhu, mohl by pomalejší růst vyvolat mezi investory znepokojení.

Bez ohledu na obavy z růstu příjmů z cloudu se čistý zisk společnosti Alphabet za 3. čtvrtletí 2023 meziročně zvýšil o výrazných 42 % na téměř 20 miliard USD. Akcie společnosti Alphabet navíc v průběhu letošního roku vzrostly o více než 40 %, a to navzdory propadu po zveřejnění výsledků. Vzhledem k aktuálnímu poměru P/E ve výši 24 se akcie skládají z ocenění blízkého historickým průměrům společnosti, což z nich činí zajímavou vyhlídku pro investory.

Reakce investorů po výsledcích vedla k nepříznivému pohybu akcií. Účastníci trhu se někdy vyhýbají akciím, které se zdají být silně ovlivněny emocionálními reakcemi. V paměti investorů zůstávají čerstvé vzpomínky na události, které se odehrály v posledních čtyřech letech, jako například oživení trhu po pandemii, které vyhnalo ocenění mnoha akcií do neudržitelné výše. Následný medvědí trh v roce 2022 byl svědkem toho, že mnoho akcií ztratilo 90 % své hodnoty, přičemž samotná společnost Alphabet se propadla až o 45 % ze svého vrcholu na počátku roku 2022.

Pro dlouhodobé investory by však posun po dosažení zisku mohl představovat výhodu, pokud se na něj podíváme z širší perspektivy finančních výsledků společnosti Alphabet. Komplexní zhodnocení finančních výsledků společnosti může pomoci identifikovat oblasti, kde mohla být reakce trhu přehnaná. Vzhledem k situaci společnosti Alphabet fundamentální ukazatele naznačují, že akcie jsou pro potenciální kupce k dispozici za rozumné ocenění.

Identifikace známek oživení v největším segmentu společnosti Alphabet a dvouciferný růst tržeb jsou pro investory klíčovými ukazateli. To v kombinaci s nárůstem zisků naznačuje, že základy akcie jsou robustní a mohly by znamenat dobrou zprávu pro celkové zdraví akcií.

V prostředí poznamenaném intenzivními emocemi a volatilitou trhu představuje Alphabet pro kupující potenciálně výhodnou nabídku. Zatímco zpomalení růstu Google Cloud by mohlo některé investory znepokojit, vzestup výdajů na reklamu zůstává za současných okolností pro Alphabet hlavním problémem. Vzhledem k výraznému růstu zisku v tandemu se zvýhodněnou cenou akcií to lze vnímat spíše jako nákupní příležitost než jako důvod k prodeji ze strachu, což posiluje potřebu investorů zaměřit se na dlouhodobý, strategický pohled.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz