Článek
Po propadu v dubnu se akcie vzpamatovaly a index S&P 500 se vrátil na rekordní úrovně. Na začátku roku to přitom vypadalo, že americký trh zamíří do medvědího teritoria. Od té doby ale akcie překvapivě posílily a ke dni 23. července je index S&P 500 v plusu o zhruba 8 %.
Volatilita, kterou spustilo dubnové oznámení prezidenta Donalda Trumpa o zavedení vysokých cel, se sice trochu uklidnila, ale trh stále čelí celé řadě výzev – od nových cel přes zpomalující ekonomická data až po rostoucí obavy z fiskální situace americké vlády. Přesto se nic z toho nedokázalo postavit do cesty růstu. A nyní přišel historický milník, který se za posledních 50 let objevil jen čtyřikrát předtím.
Bude býčí trh pokračovat?
Podle údajů MarketWatch nedávno Ryan Detrick, hlavní tržní stratég skupiny Carson Group, zveřejnil velmi zajímavý poznatek. K 21. červenci uzavřel S&P 500 nad svým 20denním klouzavým průměrem už 60 dní v řadě.
Klouzavé průměry jsou oblíbeným nástrojem technických analytiků, kteří je používají k identifikaci možných zlomových bodů nebo trendů. I když se jedná o technickou metriku, může pomoci i běžným investorům lépe číst náladu na trhu.
Fakt, že se něco takového stalo teprve popáté od roku 1975, dává této situaci značnou váhu. A co je důležité – v předchozích případech, kdy trh uzavíral 60 dní nad tímto průměrem, následoval v průměru roční růst mezi 20 % a 26 %.
A nejen to – i v kratších časových rámcích (měsíc, tři měsíce, půl roku) byl trh většinou v zelených číslech. Jen málokdy se stalo, že by po takové sérii přišel pokles.
„Je to prostě další důkaz, že tento býčí trh má stále sílu,“ napsal Detrick ve své zprávě. Ke 23. červenci se S&P 500 nacházel asi 1,9 % nad svým 20denním klouzavým průměrem.
Historie se rýmuje, ale málokdy se opakuje
Při sledování tržních trendů se investoři často obracejí k historickým datům. Ačkoliv se říká, že historie se neopakuje, ale často rýmuje, nelze spoléhat na přesné kopie minulých scénářů. Každá krize a recese mají jiný průběh, i když v nich můžeme vidět podobnosti.
Letos trh zažil výrazné výkyvy – přesto je možné, že za rok bude stát mnohem výš. Nejasnosti okolo cel, případné obnovení inflace nebo zpomalující pracovní trh stále visí ve vzduchu, ale investoři na tyto faktory zatím nereagují panikou.
Ekonomická data jsou zatím relativně silná a stále hraje roli i Trumpův „velký, krásný zákon“ s biliony dolarů ve snížení daní, který může krátkodobě podpořit hospodářský růst.
Co by měl dělat investor?
Vzhledem k tomu, že se tržní prostředí od 70. let výrazně změnilo, nelze vycházet jen z historických srovnání. Přesto je aktuální statistika z pohledu dlouhodobých investorů velmi zajímavá.
Důležité je také nepodlehnout aktuálnímu nadšení a neinvestovat do akcií s přemrštěným oceněním nebo do firem, které se odtrhly od svých fundamentů. Strategie, která se opakovaně osvědčila, je dlouhodobé investování do kvalitních firem – čím déle investor drží své pozice, tím menší riziko ztráty nese.
A i když je budoucnost vždy nejistá, data ukazují, že při takto pozitivní technické formaci měl trh v minulosti tendenci silně růst. A to by mohlo být pro letošní zbytek roku dobrým znamením.