Článek
Proč rajčata potřebují přihnojit
Rajčata jsou na živiny opravdu náročná. Už od chvíle, kdy zakoření, odebírají z půdy velké množství látek, především dusík, fosfor, draslík a vápník. Pokud tyto živiny nedostanou zpět, rostliny strádají – listy blednou, plody nedozrávají a jsou malé i málo sladké. Navíc chybějící živiny zvyšují náchylnost rajčat k chorobám. Průmyslová hnojiva sice fungují rychle, ale mohou půdě škodit a nejsou vždy vhodná, pokud chcete plodiny bez zbytečné chemie. Naštěstí existují levné a účinné způsoby, jak rostlinám dodat vše potřebné z domácích zásob a zcela přírodní cestou.
Osvědčená domácí hnojiva
Čeští zahrádkáři po generace používají dřevěný popel, který je bohatý na draslík a vápník. Stačí ho rozsypat v malém množství kolem rostlin a zapravit do půdy. Pomáhá nejen k dozrávání plodů, ale i proti houbovým chorobám. Výborné jsou i rozdrcené vaječné skořápky – jsou plné vápníku a zlepšují kvalitu půdy. Na dusík zase pomáhá výluh z kopřiv: hrst čerstvých kopřiv naložte do kbelíku s vodou a nechte týden kvasit. Nálev pak nařeďte asi v poměru 1:10 a zalévejte ke kořenům. Skvělou službu udělají i banánové slupky, které obsahují draslík a hořčík – nasekané je můžete přimíchat přímo do půdy nebo je nechat louhovat ve vodě a použít jako zálivku. Využít lze také slepičí trus, který je doslova bomba dusíku – opět však vždy naředěný, aby rostliny nespálil.
Jak hnojit správně a čemu se vyhnout
I přírodní hnojiva je třeba používat s rozmyslem. Přehnojená rajčata sice rychle rostou a mají spoustu listů, ale plodů se dočkáte méně a bývají méně chutné. Dusík podporuje růst zelené hmoty, draslík zase tvorbu a dozrávání plodů – proto se snažte o rovnováhu. Dřevěný popel nepoužívejte současně s kyselými hnojivy, abyste nenarušili pH půdy. Kopřivový výluh nebo trus vždy dostatečně řeďte a používejte maximálně jednou týdně. Nejlepší je hnojit pravidelně, v menších dávkách, a sledovat, jak rostliny reagují. Když se naučíte naslouchat potřebám svých rajčat a dodáte jim živiny včas a šetrně, odmění vás košíky sladkých, šťavnatých plodů, které budete sklízet s hrdostí.
Zdroj:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/prirodni-hnojiva-na-rajcata-30000610.html
https://www.frassio.cz/a/nejlepsi-hnojivo-na-rajcata?srsltid=AfmBOoqybH16tKglTTM9A1tyN1QqXxfaAWmfL7w_EHuM81RC0spt6YDE
https://www.drevostavitel.cz/clanek/hnojivo-domaci
https://primainspirace.cz/2025/06/06/nejlepsi-domaci-hnojivo/