Hlavní obsah

Hynce Ptáček z Pirkštejna: syn hrdiny počítačové hry byl ve skutečnosti mistrem reálpolitiky

Foto: Palickap, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Hrad Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou: rodový hrad Hynce Ptáčka i dějiště hry Kingdom Come: Deliverance.

Jméno Jana Ptáčka z Pikrštejna se dostalo do povědomí široké veřejnosti v souvislosti s videohrou Kingdom Come. Ve skutečnosti je ale zajímavější postavou jeho syn. Proč?

Článek

Hynek či Hynce?

Hynek Ptáček (v tehdejší variantě i Hynce) pocházel z významného a starobylého rodu Pirkštejnů (někdy uváděných jako z Pirkenštejna), kteří byli odnoží pánů z Lipé. Narodil se kolem roku 1400, pravděpodobně v roce 1404, jako syn zmíněného Jana Ptáčka z Pirkštejna a jeho manželky Jitky z Kunštátu.

Jeho rod držel rozsáhlé statky především ve východních Čechách a na Moravě, což mu od útlého věku zajišťovalo solidní mocenskou základnu. Janova smrt v roce 1419 zastihla Hynka ještě v relativně mladém věku, ale už tehdy se projevovala jeho silná osobnost a vůdčí schopnosti, které z něj udělaly jednoho z nejvýznamnějších šlechticů své doby.

Samo dědictví po otci zahrnovalo nejen rozsáhlá panství s hrady Pirkštejn (Rataje nad Sázavou), Polná, Ledeč nad Sázavou, ale také řadu dalších měst a vesnic. Tento obrovský majetek ho katapultoval mezi nejbohatší a nejvlivnější pány v zemi. To ale není to, proč si jej připomínáme.

Husitské války

V první větší bitvě husitských válek, tedy v bitvě u Živohoště, stál Jan Ptáček na katolické straně, byť předtím patřil k signatářům dopisu na obranu Jana Husa. Krátce po bitvě u Živohoště ale zemřel a do průběhu husitských válek dále nezasáhl. To se ale nedá říct o jeho synovi. Hynce Ptáček se stal naopak velmi významnou postavou tohoto období našich dějin.

Ačkoliv jeho otec bojoval proti husitům, Hynce se přiklonil ke straně podobojí – tedy utrakvistům. Tím ukázal značnou flexibilitu ve svém politickém směřování, což je schopnost, která jej charakterizuje. Díky svým politickým schopnostem se stal hlavou východočeského utrakvistického spolku, který sdružoval šlechtu usilující o reformu církve.

V bitvě u Lipan v roce 1434 stál tedy na straně utrakvisticko-katolické aliance proti radikálním husitům. Byl to dokonce on, kdo velel obléhání hradu Sion, poslední bašty odporu husitských radikálů vedených Janem Roháčem z Dubé.

Po smrti Zikmunda Lucemburského v roce 1437 se Hynce Ptáček postavil proti kandidatuře Albrechta Habsburského a podporoval hledání jiné alternativy. Byl to on, kdo vyjednával s polským sněmem a dosáhl podpory pro kandidaturu Kazimíra Jagellonského. I když tato snaha nakonec nevyšla, Hynce Ptáček ukázal odvahu a schopnost vystoupit dokonce proti vládnoucímu panovníkovi.

I když jeho snahy nebyly přímo úspěšné, a to ani následně, kdy podporoval Albrechta Bavorského či Fridricha III., dokázal se stát jedním z nejvlivnějších šlechticů. získal titul nejvyššího hofmistra Českého království. Tato pozice mu dávala obrovský vliv na řízení země a správu královského majetku.

Hynce Ptáček z Pirkštejna zemřel roku 1444 a protože měl jen jednu dceru a žádného syna, jeho rod vymřel po meči. Mimochodem, jeho nástupcem v jedné z jeho politických funkcí nebyl nikdo jiný než Jiří z Poděbrad.

Každopádně až budete ve videohře komunikovat s Janem Ptáčkem, vzpomeňte si přitom také na jeho syna. Jeho život by vydal na několik her.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz