Hlavní obsah
Lidé a společnost

„Jsme Češi, nikdy se nevzdáme“ – jeden z nejslavnějších citátů je skutečný

Foto: VitVit, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje, dějiště heroické obrany sedmi výsadkářů proti stovkám Němců

Je to jeden z nejvíce ikonických momentů našich dějin: výsadkáři se v kryptě kostela brání mnohonásobné přesile, ale odmítají se vzdát. Jak ale víme, že při tom onen citát skutečně zazněl?

Článek

Od útoku na Heydricha přes Lidice až ke kryptě

Sled událostí, které předcházely osudnému 18. červnu 1942, je dostatečně dobře známý. Dne 27. května provedli Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem útok na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha. Ten 4. června umírá a nacistické represe i hon na útočníky se ještě stupňují.

Ve dnech 9. a 10. června došlo k vypálení Lidic a stanné soudy vynášely jeden rozsudek smrti za druhým. Odměna za pomoc při dopadení parašutistů šplhala do nebeských výšin. Parašutisté z několika výsadků (Anthropoid, Bioscop, Tin, Silver A, Out of Distance), kteří právě pobývali v Praze, se mezi 28. květnem a 1. červnem přesunuli do krypty pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Dne 16. června se gestapo o úkrytu dozvědělo po zradě dalšího výsadkáře, Karla Čurdy. Od časných ranních hodin se ke kostelu začaly stahovat německé síly v počtu asi 800 mužů. Po statečném boji byla nejprve přemožena trojice parašutistů bránících horní část kostela, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Zbývající čtveřici v kryptě tvořili parašutisté Josef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.

Němci se je snažili neutralizovat za pomoci slzného plynu i vody, kterou do krypty museli napouštět pražští hasiči. Němci se je snažili přesvědčit ke kapitulaci i s pomocí Čurdy, biskupa Gorazda či faráře Čikla. A právě přitom měla zaznít ona legendární věta.

Archivy mluví jasně

Pro začátek to nejdůležitější: ano, ona slavná věta (nebo její parafráze) skutečně zazněla a jeden z nejskvělejších okamžiků tak není žádnou fabulací vytvořenou po válce k posílení národního sebevědomí. Oním svědkem, který o tom podal zprávu, nebyl dokonce ani Čech, ale sám SS-Obersturmführer, komisař Heinz Pannwitz, který vedl komisi vyšetřující útok na Heydricha.

Ve své zprávě popisuje, jak byli duchovní několikrát donuceni vyzvat parašutisty ke kapitulaci:

Třikrát byli vyzváni, ať vyjdou ven. Poprvé odpověděli „Nikdy“, při druhé výzvě rovněž „Nikdy“ a potřetí: „Češi se nevzdávají!“

Poté je zde obdobný report velitele jednotek SS účastnících se obléhání kostela. SS-Brigadeführer Karl von Treuenfeld uvedl následující:

… jsme nařídili, aby popsaným sklepním otvorem vyzval několikrát zločince, aby se vzdali. Ti na to odpověděli: „Nikdy!“

Na konec ještě jednou Heinz Pannwitz, který ve svých pamětech sepsaných na konci 50. let uvedl:

…odpověděli, že neznají žádného duchovního, který se o ně stará, že jsou Češi a že Češi se nikdy nevzdají!

Je tedy zřejmé, že slavný výrok skutečně zazněl, byť možná v trochu jiném než tradovaném znění. I kdyby ale nezazněl vůbec, na nezměrném hrdinství sedmi výsadkářů by to neměnilo vůbec nic.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz