Hlavní obsah
Věda a historie

Ohňový patent aneb jak Marie Terezie bojovala s požáry a pravděpodobně zachránila tisíce životů

Foto: Ing.Mgr.Jozef Kotulič, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Marie Terezie a její bratislavský pomník.

Královna Marie Terezie patří k našim nejznámějším panovníkům a každý ji má spojenou se zaváděním školní docházky. Na „svědomí“ měla ale více reforem, např. tzv. ohňový patent.

Článek

Požární ochrana v době Marie Terezie

V polovině 18. století byla na našem území situace v oblasti požární ochrany dosti neutěšená. Je třeba si uvědomit, že tehdejší stavby byly většinou ze dřeva a s došky na střeše. Ve vesnicích byly přitom domy natlačeny většinou jeden na druhém a co bylo ještě horší, komín byl prakticky neznámé slovo. Namísto komína byla klasikou prostá díra ve střeše. Pokud už v domě byl, šlo o komín dřevěný a hlínou vymazaný. Není tedy těžké si představit, že takovéto uspořádání vzniku požárů přímo nahrávalo.

Ne snad, že by v této době pravidla pro požární ochranu neexistovala, právě naopak. Každý, kdo zpozoroval požár musel začít křičet a zburcovat ostatní. Pokud by tak neučinil, hrozil by mu dokonce trest smrti, stejně jako za žhářství. Všichni potom měli povinnost hasit i s „veškerou svojí čeledí“. Přidáme ještě zmínku o povinnosti rychtářů kontrolovat zmíněné komíny a ohniště. Hezké ale zoufale nedostatečné. Požáry byly v té době až příliš časté a působily obrovské škody. Marii Terezii bylo jasné, že nastal čas posunout se dál.

Ohňový patent

Tzv. ohňový patent z roku 1751 představoval soubor nových pravidel, které si kladly za cíl zlepšit situaci. V první řadě začaly být komíny povinné s tím, že postupně se mělo přecházet na ty zděné. A převažovat měly začít i zděné stavby. Další významnou změnou bylo nařízení o tom, že chlebové pece měly být stavěny po stranách stavení. Zaveden byl také zákaz používání lojových svítidel mimo hlavní světnice a také svatojánských ohňů, tedy předchůdců dnešní pyrotechniky. Požáry mělo eliminovat i stavění staveb s dobrým přístupem k vodě.

U toho to ale nekončilo. V každé vesnici muselo být možno oznamovat požár zvoněním. Všude se tak začaly budovat zvoničky. A když už k požáru došlo, začala platit povinnost strhnout okolní stavby proto, aby bylo zabráněno požáru v šíření.

Všechny tyto změny hrály velmi významnou roli ve snížení počtu požárů, a i když nikdo nespočítá kolik životů a jaký majetek zachránily, zcela jistě to bylo opravdu hodně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz